Jag har aldrig sökt läkare för detta och undrar vad det kan vara. Kan det bli cancer? Jag är rädd för operation och vågar inte söka läkare.
Vad är då en hemorrojd? Jo, vid ändtarmens öppning alldeles intill slutarmuskeln finns rikligt med blodkärl. De bildar normalt blodfyllda små kuddar i slemhinnan som hjälper till att täta tarmöppningen och hindra att tarminnehållet läcker ut. Om man är trög i magen och krystar mycket så kan de här blodkärlen vidgas och bilda åderbråck som kallas hemorrojder. De blir extra blodfyllda och stora när man vid toalettbesök ökar trycket i buken för att tömma tarmen. Efteråt brukar de minska i storlek igen. Men ibland kvarstår de och kan då göra ordentligt ont.
Hemorrojder är vanliga och drabbar ungefär var 20:e svensk. De bildar inte cancer eller någon annan tumör, men de kan blöda. Om hemorrojderna blir klämda brukar man bli alldeles överväldigad av smärta, precis som du beskriver det. Det gäller således att inte vara förstoppad utan hålla avföringen mjuk genom att äta fiberrik kost med mycket frukt och grönsaker. Eventuellt kan man också använda receptfria mediciner som Lunelax, Vi-Siblin, Fiberform eller liknande.
Små hemorrojder kan man behandla med smärtstillande salva. Större hemorrojder behandlas av läkaren med gummiband som snörper av blodtillförseln. Efter några dagar “vissnar” hemorrojden och skrumpnar så småningom bort. Andra metoder är att spruta dem med ett ärrande medel eller att använda laser. Riktigt stora hemorrojder på utsidan av tarmöppningen kan opereras kirurgiskt under ordentlig bedövning.
Du skriver att du är rädd för operationer, men jag tycker inte att du behöver vara orolig. Den vanliga behandlingsmetoden med gummiband är inte så plågsam och är väl beprövad och har hjälpt ett oräkneligt antal människor som varit i samma situation. Kom också ihåg att för en doktor är ändtarmsbesvär inget att skämmas för utan lika naturligt som värk i knät eller ont i halsen.