Det som händer är att de vita blodkropparna i blodet misslyckas när de försöker äta upp och rensa bort urinsyra-kristallerna i leden. I stället går blodkropparna sönder och släpper ut sitt innehåll och startar då inflammationen. Den akuta behandlingen är en inflammations- och smärtlindrande medicin av typen Voltaren, Naprosyn eller liknande. En kortisonspruta i leden eller ett medel som bromsar de vita blodkropparna kan också hjälpa.
Hur förebygger man då gikt? Ja, giktkristallerna består av urinsyra som vanligen är upplöst i blodet. Om koncentrationen av urinsyra stiger så kan det bildas kristaller. Men det händer inte alltid. Forskarna vet inte riktigt orsaken. Och kristallerna angrips inte alltid av de vita blodkropparna. Så bara 1 av 10 individer med förhöjd urinsyra i blodet får anfall och symtom av gikt. Då gäller det för just dessa personer att sänka urinsyran. Det kan man göra genom att ta medicinen Zyloric som minskar bildningen av urinsyra. Man kan som alternativ ta en annan medicin vid namn Probecid som gör att man kissar ut mer urinsyra i urinen.
Vissa mediciner ska man däremot helt undvika, t.ex. vattendrivande tabletter och vanlig Magnecyl eller motsvarande. Då fungerar inte utsöndringen i njurarna så bra. Alkohol höjer också halten av urinsyra och endast verkligt små mängder öl och vin kan accepteras. Kött och charkuterier bryts delvis ner och bildar urinsyra, så man bör minska på sådan mat.
Gikt är vanligt vid övervikt och räknas som en “vällevnads-sjukdom”. Namnet portvinstå myntades i England när äldre, kraftiga gentlemän åt en stadig middag med mycket alkohol, bl.a. portvin, och sedan fick gikt i stortån om natten. Män har normalt mer urinsyra i blodet än kvinnor eftersom östrogenet hos yngre kvinnor sänker urinsyran. Därför får män lättare gikt.
Det finns också en mer långsam, smygande form av gikt utan anfall. Då lagras det in urinsyra-kristaller i huden med hårda bulnader på tårna, fingerryggarna, hälarna och ytteröronen. Knottrorna kallas “tofus” och de kan bli ömma och orsaka sår. Kanske var det en tofus du hade på din mellantå som det gick hål på. Om urinsyra-kristallerna samlas i njuren kan de orsaka njursten och njursvikt. Det undviker man genom att dricka mycket vatten och äta bikarbonat som gör att kristallerna löser sig i urinen. Det bör tilläggas att urinsyra inte är detsamma som urinämnet urea som är den stora slaggprodukten i urinen.
Det här är ganska krångligt att förstå, men budskapet är att den förhöjda urinsyran är orsaken till giktanfallen. Men eftersom så många friska människor också har höga halter så ska endast de som har sjukdomen få medicin. Du bör diskutera med din doktor vad som är bäst för dig. Kom ihåg att undvika vattendrivande medicin och vanliga värktabletter som Magnecyl.