Har fettkuddarna under hälarna gått sönder?

I vintras var jag på en mässa och gick hela dagen på hårt golv i mina vanliga vinterstövlar. Efter detta fick jag väldigt ont i...

I vintras var jag på en mässa och gick hela dagen på hårt golv i mina vanliga vinterstövlar. Efter detta fick jag väldigt ont i fötterna och det kändes som om det blivit vattenblåsor under dem. Men detta var inte fallet och vid ett läkarbesök sa min doktor att det var en inflammation. Jag fick Voltaren och har nu ätit ca 150 tabletter men skadan har inte blivit bättre, snarare sämre. Jag spelar golf, och efter en runda har jag så ont att det känns som om man skulle gå på glödande kol.
 
Det kommer ut små vita ärtformade bulor under huden på båda hälarnas sidor. Dessa försvinner dock under natten när jag sover med fötterna i högt läge. Jag har också en cysta i ryggen mellan två kotor, vilket upptäcktes när ena benet började domna bort och jag fick ischiasliknande smärtor på båda sidor. Jag fick medicin som dämpar smärtorna och behövde inte opereras. Men nu undrar jag om fötterna kan ha blivit förstörda av denna cysta? Har fettkuddarna under hälarna gått sönder? Tacksam för vägledning.

Doktor Helge Löfberg svarar:

Nej, smärtan i ischiasnerven och cystan uppe vid ryggkotorna är helt andra sjukdomar och har inget samband med de små onda bulorna runt dina hälar. Åkomman med bulor runt hälarna upptäcktes 1968 och har fått det medicinska namnet “Painful Piezogenic Pedal Papules” vilket kan översättas med “smärtsamma tryckutlösta små knottror på fötterna”. (Piezo betyder tryck på grekiska). Din beskrivning stämmer precis.
 
Det är fettvävnaden i hälens trampdyna som tryckts samman och tränger upp under huden längs hälarnas sidoränder. Huden är nämligen mycket tunnare där och bindväven har luckor och hål som tillåter fettet att tränga fram. Typiskt är att bulorna, som är ca 1/2 cm stora, försvinner när man ligger eller sitter, men kommer tillbaka när man belastar fotsulorna igen.
 
Däremot har du inte någon inflammation i bulorna så det lönar sig inte, som du märkt, att äta antiinflammatoriska värktabletter. Det är således inte den tjocka senhinnan i fotsulan som är irriterad och den vanliga ortopediska diagnosen för ond häl, “plantar fasciit”, torde inte gälla i ditt fall. Inte heller beror felet på någon hälsporre eller klämd nerv.
 
Små ojämnheter med fett i huden längs hälarnas sidor är vanligt förekommande inte minst hos bebisar och gör normalt inte ont. Men någon gång hos vuxna kan de bli klämda när man belastar fotsulorna mycket och blir då smärtsamma. Behandlingen är förebyggande och går ut på att undvika trycket man inte tål och minska på ståendet och gåendet. Bekväma skor med tjocka mjuka skosulor och häl-inlägg kan hjälpa till en del. De skor som du får besvär av bör du ställa innerst i garderoben.
 
Utvärtes salvor, tabletter, sprutor och kirurgi hjälper tyvärr inte så bra mot de smärtsamma frambuktande små bulorna på hälarna. Någon doktor har föreslagit laser-behandling, men det har jag ingen egen uppfattning om. Så min rekommendation blir att du ska lyssna på vad dina fötter tål och om möjligt rätta ditt arbete, din typ av motion och din livsstil efter det. Övervikt utsätter fotsulorna för mera tryck än om man är lätt i kroppen, men det är svårt att banta om man inte kan gå ordentligt.
 
De här tryckutlösta knottrorna är inte förknippade med någon invärtes åkomma, möjligen undantagandes en sällsynt ärftlig sjukdom i bindväven som kännetecknas av extrem överrörlighet i alla leder och mycket lös, lucker hud med många blåmärken. Men den sjukdomen är som sagt mycket ovanlig och är lyckligtvis knappast aktuell hos dig.

Scroll to Top