Hur blir man av med överflödigt skinn?

Jag har en kompis som har gjort en bukoperation för att gå ner i vikt och i samband med detta får han borttagning av skinn....

Jag har en kompis som har gjort en bukoperation för att gå ner i vikt och i samband med detta får han borttagning av skinn. Jag är en kvinna på 50 plus som på egen hand har gått ner 70 kilo samt motionerat för att få ihop det hängande skinnet. Men hur gör jag med det skinn som fortfarande finns kvar?

Jag har sökt hjälp för att få detta bortopererat men man har inte visat något intresse för mig, utan jag blir hänvisad till kliniker som gör skönhetsoperationer, men det har jag ingen möjlighet att själv bekosta.

Varför ska det vara en sådan skillnad på bantningsmetoder. Jag vet inte vilket som är trevligast, om jag hade fortsatt vara stor eller ha en massa skinn som dallrar. Vad ska jag göra?

Doktor Lennart Skoog svarar:

Jag tycker du gör rätt i att ifrågasätta, att du inte skulle få rätt till operation för att ta bort överflödigt skinn på buken.

Du har varit synnerligen målmedveten och bestämd om du har lyckats gå ner hela 70 kilo. Din kropp och själ mår sannolikt mycket bättre än förr, men det blir ofrånkomligt så att överflödigt skinn kan orsaka problem med svamp och eksem i de hudveck som bildas, och bara detta är ett medicinskt skäl till att ta bort det hängande skinnet på buken. Olika sjukhus har olika gränser för när man erbjuder en plastikoperation av överflödig bukhud till de som gått ner mycket i vikt på egen hand.

Man bör helst inte ha någon övervikt, det vill säga ett BMI lägre än 27 om man ska bli aktuell för operation. Jag tycker du ska prata med din distriktsläkare och be om en remiss till din närmaste kirurgklinik för att där ta bort det hängande skinnet på buken. Den här typen av operationer är närmast att betrakta som rutiningrepp och kräver inte någon specialistvårdsremiss till en plastikkirurg, som gör skönhetsoperationer.

Däremot, om du vill ta bort hängande skinn på halsen och i ansiktet får du antagligen gå till en plastikkirurg och den operationen brukar man få betala själv.

Fotnot: BMI, kroppsmasseindex, beräknas genom att ta vikten i kilo och dela med längden i meter i kvadrat. Exempel: en person som väger 70 kilo och är 1,75 meter lång har ett BMI på 22,9 vilket är normalvikt.

Scroll to Top