Operationen kan i de flesta fall göras med titthålsteknik och det gör att man oftast kan komma hem nästa dag och att det inte känns så besvärligt efteråt.
Övre magmunsbråck är mycket vanligt och långt ifrån alla har några besvär alls. Hos de allra flesta personer, som har lindriga besvär med bara sura uppstötningar ibland, räcker det med att behandla med läkemedel som minskar magsyran. Flera av dessa läkemedel kan köpas receptfritt, till exempel Zantac, Omeprazol eller Losec.
Vid svårare besvär rekommenderas att diagnosen säkerställs med undersökning av magens inre genom att en böjlig slang leds ner till magsäcken genom munnen, så kallad gastroskopi. Man kan då sätta in starkare läkemedel under längre tid eller till och med livslång behandling.
Om inte heller detta är tillräcklig lindring, eller om man får biverkningar av syrasänkande läkemedel, är operation den enda metoden att effektivt ta bort besvären och just fundoplicatio är den metod som är mest beprövad.