Jag är övertrött, håglös och har ont överallt!

Jag är en kvinna på 26 år som är gift sen fem år tillbaka och har fem barn i åldrarna 9 månader till 9 år....

Jag är en kvinna på 26 år som är gift sen fem år tillbaka och har fem barn i åldrarna 9 månader till 9 år. Är hemmafru med de tre yngsta barnen hemma på heltid. Har de senaste tre månaderna känt mig överdrivet trött trots 7-8 timmars nattsömn. Jag fryser oavsett inne- eller utetemperatur, känner mig motivationslös, har en känsla av “klump i halsen”, är “trög” i hjärnan och får kraftiga humörsvängningar uppåt och neråt. Jag har torr hud, torrt hår, sköra naglar och svettas aldrig.  

Hur jag mår just för dagen känns som ett lotteri. Om någon bara petar på mig får jag värk i hela kroppen, har periodvis värk i händer och fötter, trög mage med glesa toalettbesök. Jag äter väldigt lite (dock nyttigt; frukt, grönsaker, bara viltkött samt kyckling och lax. Jag har ingen aptit men har ändå inte gått ner i vikt (har på nästan sju år gått upp 20-25 kilo).

Jag har hela tiden en känsla av att något är fel, men kan inte sätta fingret på vad. Får tvinga mig själv att göra saker såsom städa och tvätta annars blir det bara uppskjutet till ett “sen”, som aldrig inträffar.

Inbillar jag mig bara eller känner efter för mycket? Är jag hypokondriker? Vad ska jag göra? Vill känna mig som 26 och inte 86 år…

Doktor Lennart Skoog svarar:

Du är mitt i livets intensiva period med en stor familj och ibland säkert ett komplicerat livspussel att lägga. Att vara ung som du och ha fem barn låter mycket och kan mycket väl leda till att kroppen “strejkar” och bara vill vila, i synnerhet om det skulle vara så att du inte har någon avlastning i form av släkt eller vänner så du kan få någon egen tid ibland.

Mitt direkta råd till dig är att beställa tid på din vårdcentral, berätta det du berättat här och få gjort en hälsoundersökning med provtagning. Jag tycker i första hand att en brist på ämnesomsättningshormon måste uteslutas, så därför ska du be att få ta ett prov som heter TSH. Om man har brist på ämnesomsättningshormon får man besvär som mycket liknar det du beskriver såsom trötthet, viktuppgång, svullnad, värk i leder, förstoppning, frusenhet, dålig kvalité på hår och naglar och motivationslöshet. Skulle det vara brist på ämnesomsättningshormon är det enkelt att behandla genom att ta medicin en gång om dagen.

Dina besvär skulle också kunna tyda på brist på andra ämnen i kroppen eller en depression. Därför måste man göra en förutsättningslös undersökning med både provtagningar och en kroppsundersökning för att hitta orsaken och därmed hjälpa dig att få tillbaka livskraften.

Beställ tid på din vårdcentral

Scroll to Top