Jag är en 21-årig tjej som aldrig varit gravid. För ungefär fyra månader sedan tappade jag min p-ring och märkte inte detta på ett tag. Antog att jag skulle vänta tills jag fått mensen igen och sedan sätta in en ny.
Det har gått fyra månader nu, men jag har fortfarande inte fått min mens. Pratade nu med barnmorskan, hon sa att jag kunde sätta in en p-ring i alla fall. Men eftersom jag just tagit ett dagen efter-piller så menade hon, att jag skulle vänta i två veckor innan jag satte in p-ringen igen eftersom jag borde testa om jag är med barn först.
Nu undrar jag om det spelar någon roll om jag sätter in p-ringen direkt eller väntar två veckor. Det borde väl synas på ett grav test ändå om jag vore med barn även om jag har p-ringen inne?
Visst syns det på ett graviditetstest om du är gravid även om du har en p-ring inne!
Kanske tänkte din barnmorska, att om du faktiskt är tidigt gravid trots dagen efter-piller och i så fall tänkte behålla graviditeten, så är det lite onödigt att utsätta fostret för de hormoner som finns i p-ringen.
Skulle det vara så att du är tidigt gravid har du ju också slösat bort en p-ring eftersom du måste ta ut den och slänga den oberoende av om du avbryter eller behåller graviditeten.
Är du säker på att du skulle avbryta en graviditet och gärna vill komma igång med dina preventivmedel så snart som möjligt kan du så klart sätta in p-ringen omedelbart.
Det är två saker du måste komma ihåg om du börjar med p-ring på nytt utan att invänta mensen. Det första är, att du inte är säker på två veckor. Du skulle ju kunna ha ägglossning när som helst och det tar två veckor för p-ringen att säkert förhindra ägglossning. Det andra är att du riskerar att få blödningstrassel. Skulle din mens egentligen komma nästa vecka hinner p-ringen inte skjuta upp denna utan du börjar blöda ändå. Är blödningen sparsam kan du behålla ringen men det finns risk för att blödningen blir långdragen.
Annars kan du ta ut ringen, låta mensen komma och sätta in en ny p-ring efter en vecka. Men då gäller samma sak, att du inte är säker förrän efter två veckor. Komplettera med kondom under den tiden!
Och som sagt, glöm inte att kontrollera med graviditetstest om du tagit dagen efter-piller oberoende av vad du bestämmer dig för och oberoende av eventuella blödningar! Man kan ha blödningar tidigt i en normal graviditet och de kan till och med vara så rikliga att man tror att det är en vanlig menstruation.
Hoppas du har bra kontakt med din barnmorska, så du kan få stöd och hjälp att komma igång med dina p-ringar igen. Det är ju viktigt att ha en bra och säker preventivmetod.