Jag har fått en fruktansvärd klåda i underlivet de senaste månaderna! Har förr i tiden haft svamp, men den satt längre in vid slidmynningen, det var svullet och rött och jag hade vita klumpaktiga flytningar.
Nu sitter klådan på de stora blygdläpparna. Jag har tittat med spegel och huden på blygdläpparna har liksom blivit tjock och bucklig.
Har prövat all receptfri svampbehandling som går att köpa utan att det hjälpt. Gick till min husläkare och fick en kur på sju dagar med kortisonkräm. Blev tillfälligt lite bättre, men så fort jag slutade med krämen kom klådan tillbaka!
Jag blir snart galen, river sönder mig så det blöder på nätterna. Vad kan det vara?
Det låter som du fått en hudsjukdom som heter Lichen simplex. Det är ett kroniskt eksem som sitter på huden på de stora blygdläpparna.
Behandlingen är ganska enkel. Man ska sätta på en stark kortisonkräm dagligen under lång tid, minst en månad, ibland behövs det två. Man ska också smörja in sig med någon mjukgörare som vitt vaselin eller olja dagligen.
Inte alla husläkare känner till den här sjukdomen utan du behöver gå till antingen en gynekolog eller en hudläkare. Det spelar ingen roll vilket du väljer. Handlar mer om var du snabbast får en tid. Kan du inte själv beställa får du vända dig till din husläkare igen så du får en remiss.