Kan hörseln bli bättre med åldern?

Många upplever att hörseln blir sämre med åren, men kan en del personer faktiskt få bättre hörsel när de blir äldre? HJ:s doktor svarar.

Kan hörseln bli bättre med åren?

Jag har alltid haft dålig hörsel, fått göra flera hörseltester, och när jag skulle mönstra skickades jag hem efter hörselprovet. Jag har också lyssnat mycket på musik på hög volym och haft periodvisa problem med tinnitus men framför allt upplevt som ett skrapande ljud vid hög volym. Nu är jag 48 år och upplever inget av dessa problem. Kan hörseln bli bättre med åren?

Petter

Läs även: Ewa fick nytt liv med hörapparaten: “Helt otroligt”

Doktor Kenneth Ilvall svarar:

Hörseln förändras med åren och det är vanligt att man tappar de höga frekvenserna först, eller i alla fall inte kan särskilja dem. Detta kan ibland göra att den ljudbilden uppfattas som ett buller. När man sedan tappar en del av det frekvensområdet så blir det inte så jobbigt längre. Vi har ett normalt frekvensområde mellan 20 och 20 000 Hz.

Det som är skadligt för hörseln är framför allt den tryckvåg som orsakas av ljudstyrkan och på en konsert får det högst vara 80 dB. Denna nivå kan vi normalt klara utan skador i 15 minuter. Högre nivåer, som 85 dB, ska vi inte utsättas för så länge. Det är rekommenderat att använda öronproppar eller hörselkåpor om det finns risk för att utsättas för starka ljud.

Läs även: Lis lider av tinnitus: “Naturen har gett mig livet tillbaka”

Tinnitus upplevs olika hos olika individer och skador som uppstått genom åren kan således få lite olika uttryck. Att skydda sin hörsel som barn och ung vuxen medför i de flesta fall att man minskar risken för att få besvär relaterade till skador som uppstår i skadliga ljudmiljöer – men åldern påverkar också vår hörsel, vilket vi tyvärr inte kan påverka.

Kenneth

Fråga doktorn

Kenneth Ilvall är specialist i allmänmedicin på digitala vårdtjänsten Medicheck. Han svarar också på läsarnas frågor i Hemmets Journal.

När du skriver till honom är det viktigt att du beskriver dina symtom noga. Tänk också på att alla brev och mejl inte kan besvaras. Ett urval av frågorna besvaras i tidningen och publiceras eventuellt också här på hemsidan.

Maila till hj.experter@egmont.se

Skriv ”Fråga doktorn” i ämnesraden. 

Du kan även skicka brev till: Fråga doktorn, Hemmets Journal,  205 07 Malmö 

Alla frågor hanteras med sekretess.

Scroll to Top