Vi har en stor blandrashund som är 5,5 år gammal. Raserna är waimaraner, bordercollie, dalmatiner och labrador. Han väger cirka 47 kg. Han är också kastrerad.
De senaste tre månaderna har han haltat ganska kraftigt efter att han legat stilla ett tag. Efter ett par minuter igång rör han sig obehindrat igen och springer gärna. Vi har varit hos en veterinär som sa att smärtan kommer från vänster frambens “armbåge”, och att det inte är något att göra åt utom att ge honom glucosamin. Ska vi nöja oss med det svaret? Kan det vara så att hans ben “sover” efter att han legat stilla? Han är annars en mycket glad och positiv hund.
Har hunden smärta från armbågsleden som inte läker ut snällt och snabbt med läkemedel (antiinflammatorika) skall man gå vidare med undersökning, oftast röntgen och ibland prov från ledvätskan.
Stärks då misstanken att det rör sig om en äldre osteokondrosförändring (vanlig tillväxtrubbning hos hund) kan operation med titthålskirurgi behövas för att lindra smärtorna.
Glukosaminer kan hjälpa och lindra en kronisk artrosled – oftast tillsammans med läkemedel och ohmega 3-fettsyror.
Hältor från artrosförändrade leder känns oftast mest efter vila – det är därför han haltar då, inte för att benet “somnat”.