En italiensk vakthund
Cane corson är en praktfull och muskulös hund, som tycker om att arbeta med det mesta.
Cane corso är från början en vakthund från Italien. Den räknas inte som brukshund i vårt land, men har ändå mycket av brukshundarnas egenskaper. Därför lämpar den sig bland annat för de typiska bruksgrenarna, som spår, sök och även lydnad.
Det finns individer i rasen som jobbar med såväl bevakning som räddning. Typiskt brukshundsjobb alltså.
Historiskt har den använts till en hel del, exempelvis jakt på vildsvin och storvilt, vakt/skydd av gårdar, mark och människor.
Rasens ursprung finner vi så långt tillbaka som romartiden, nämligen hos de gamla molosserhundarna. Förr var cane corso-rasen spridd över hela Italien, men under senare århundraden har den omhuldats i södra landsändan, kring Apulien.
I rasstandarden säger man så här om rasnamnet: Rasnamnet kommer från latinets “cohors”, som betyder “försvarare och väktare av gården”.
Enligt samma rasstandard heter det så här om helhetsintrycket: Cane Corso skall vara en medelstor till stor hund, robust och kraftig men ändå med en viss elegans. Den skall ha kraftfull och torr muskulatur.
Och så här heter det om rasens uppförande och karaktär: Cane Corso är väktare av egendom, familj och boskap. Rasen är synnerligen vig och den är lättlärd. Förr användes den till att driva boskap och till jakt på storvilt.
Avslutningvis kan sägas om cane corso, att det är en kraftfull och vacker ras som utstrålar styrka och arbetsvilja. Kan mycket väl vara ett fint alternativ för den som söker en rejäl hundras att arbeta tillsammans med.
Huden ska vara tämligen tjock och ganska stramt åtliggande. Pälsen ska vara kort, glansig och mkt tjock med något underhull. Svart, blygrå, skiffer, ljus/mörk fawn, hjortröd,och brindel i olika nyanser.
Mankhöjden är 62 -68 cm för hanar och 58 – 64 för tikar.
Läs mer om cane corso här: http://www.racc.nu/
Text och foto: Hans Norling