Hej!
Så fort jag kopplar lös min hund ute i naturen sticker han. Det är en korsning mellan labrador och rottweiler och han är jättesnäll. När han är ute på sina rundor har jag ett helsike att få tag i honom. Ofta får hela familjen hjälpas åt att jaga honom. Det verkar som han jäklas med oss, för han håller sig hela tiden precis utom räckhåll! Vad ska vi göra?
Först och främst, så måste jag som instruktör, upplysa dig och andra om att det inte är tillåtet att ha hundar lösa mellan 1 mars och 20 augusti, enligt lagen om tillsyn över hundar och katter. Detta därför att det under den perioden finns gott om djurungar ute i naturen. Lagtexten lyder så här: “Under tiden den 1 mars-20 augusti skall hundar hållas under sådan tillsyn att de hindras från att springa lösa i marker där det finns vilt. Under den övriga tiden av året skall hundar hållas under sådan tillsyn att de hindras från att driva eller förfölja vilt, när de inte används vid jakt.” Det innebär att man måste ha stenkoll på hunden året runt!
Sedan är det så att hunden saknar förmåga att “jäklas”. Snarare är det så att den uppfattar hela situationen som en lek! Sluta jaga efter hunden, ni kan ändå inte hinna ifatt. Träna istället på inkallning under ordnade former och ge riklig belöning när den kommer på kommando. Gör det till det roligaste som finns att komma till husse eller matte! Försök att hitta någon inhägnad plats där du kan träna, till exempel en hundrastgård eller på en brukshundklubb (där du då bör vara medlem).
Lycka till!
Hundar har stort behov av att få springa av sig. Men det bör ske under ordnade former och helts på platser där den inte kan vålla skada. Bra ställen är till exempel i en hundrastgård eller på en brukshundklubb.