
Jag vet att du skrivit tidigare om djurkvalster, med då var det inte aktuellt för mig så jag har glömt vad du skrev. Nu är jag full av dem, mitt hem likaså. Ingen läkare och inget apotek känner till detta eller vet något om det. Sådana djur finns inte, har jag fått höra. Till mig kom de i alla fall via fågel–katt–mig. Vad kan jag göra?
Veterinär Erik Lundberg svarar:
Kvalster är små spindeldjur som finns hemma hos alla människor, framför allt i sängar, och som kan ge allergiska reaktioner hos både folk och djur. Men förmodligen avser du någon form av bitande ohyra som katt kan föra in i hemmet. Vanligast, i vart fall i Sydsverige, är loppor. De kilar snabbt runt i pälsen på katten och biter ibland även oss.
Mjällkvalster, eller mjällskabb, är en annan parasit som kan finnas hos katt. Även den kan ge bett som kliar på människa.
Det receptfria medlet Frontline (apoteket) brukar ta bort loppor och ibland även mjällkvalster. För svårare mjällkvalsterangrepp finns receptbelagda läkemedel hos veterinär.