Jag har 2 innekatter, de är syskon, en kille och en tjej. Jag är lite orolig över om de verkligen mår bra av att vara inne. Vill ju mina kissar det bästa, skall tillägga att de är 3 år. Jag går ut med dem i sele, kanske inte varje dag, men några ggr i veckan. De tycker så mycket om att vara ute. Den stora som är en pojke, försöker alltid smita ut när jag öppnar dörren och själv skall gå, han är kvick som bara den.
Funderar på att släppa ut dem, men är ju samtidigt så orolig för att det skall hända dem något. Jag bor på landet i ett hyrehus i ett villaområde. Snälla svara mig, så jag kan få lite råd hur jag skall göra. Vill tillägga att jag finns hemma hela dagarna. Tycker också att killen har börjat äta väldigt dåligt, kanske han inte trivs med tillvaron? Hoppas på svar!
Jag tycker nog att du verkar sköta dem bra! Kanske har du möjlighet att sätta nät på ett fönster eller att du har en balkong som du kan sätta nät på, då kan de “gå ut” säkert när de vill. Min katt Tussan vill också gärna ut i trapphuset men det är inte ut hon vill utan hon vill springa i trappan och nästan alltid bär det uppåt.
Har hankatten blivit mager? Annars tror jag inte du behöver oroa dig, på försommaren är det så mycket konkurrerar med mat om uppmärksamheten.