Hej
Min älskling blev adopterad för 10 år sen och hade varit en regerande utekatt som blev kastrerad vid 2 års ålder.
Han kräver att få gå ut varje kväll och vi går ut en ca en timme i sele. Inga problem, men han har ingen respekt för bilar. Kan jag börja släppa ut honom ensam? Han har heller inte förstått att han är kastrerad utan vill slåss med alla andra hankatter han träffar på.Skulle vilja släppa ut honom några timmar varje kväll men vill ju inte att han blir överkörd eller misshandlad. Tror inte han förlorar en fajt med en annan hankatt.
Han väger 9 kilo och är väldigt snabb till att sätta på sig stridsmunderingen. Tror du jag vågar låta honom springa fritt?
Nej! Och jag tycker du har svaret på frågan själv. Han är din älskling, har ingen respekt för bilar, och vill slåss.
Jag antar att du vill kunna släppa ut honom för att få mer frihet, än en timmes promenad. Vet ej hur du bor men har du balkong kan du näta in den så kan han vara där när han vill. Kan du ha honom under uppsikt kan han vara i sele och löplina.