Du behöver
- 1 kg musslor färska
- 1 st purjolök
- 1 st rotselleri ca 50 g
- 8 dl vatten
- 2 st fiskbuljongtärning
- saft pressad av 1
- 0.5 dl hackad persilja
- 2 st potatis
- 2 st morötter
- 1 st lagerblad
- 0.5 st fänkålsstånd
- 400 g laxfilé
- 1 tsk timjan
- 0.25 krm kajennpeppar
Det här behövs för ca 4 port:
Gör så här
1
Tvätta och borsta musslorna i kallt vatten. Ansa och strimla purjolöken. Skala och tärna sellerin.
2
Fräs lök, rotselleri och persilja i lite matfett utan att det får färg. Tillsätt vatten, smulad buljong och pressad citronsaft. Låt det koka upp. Lägg i musslorna och låt dem koka under lock ca 5 minuter tills de har öppnat sig.
3
Ta upp musslorna, plocka ur de flesta från sitt skal, men spara några till garnering.
4
Skala och tärna potatis och morötter. Kärna ur och tärna paprikan. Ansa och tärna fänkålen.
5
Låt buljongen koka upp och lägg i potatis, morötter, fänkål och lagerblad. Låt koka tills det är mjukt.
6
Skär laxen i ca 2 cm stora kuber. Lägg ner dem i soppan tillsammans med paprika och låt soppan sjuda några minuter.
7
Tillsätt musslorna och låt allt bli genomvarmt men inte koka. Smaka av med timjan och kajennpeppar. Bjud gott bröd till.
Viktigt om musslor: När du ska koka färska musslor så se till att alla musslorna stänger sig när du “kastar” dem på bordet. Musslorna ska öppna sig sedan när de är färdigkokta. Om inte så släng bort dem som inte har gjort det. Musslor är relativt billig mat och innehåller både A-vitamin och järn. Fänkål kommer ursprungligen från Italien och är mycket användbar. Den passar lika bra i soppa som i gryta. Den kan också ätas rå, fint skivad eller strimlad. Fänkål både smakar och doftar av anis.