Helgpaj

En paj med kyckling, svamp och bacon. Härliga pajer till trettonhelgen: längst fram står festpaj med lax och räkor, i mitten broccolipaj med sting och längst bak helgpaj.

Du behöver

Pajdeg:

3 dl vetemjöl
100 g smör eller margarin
2.5 msk kallt vatten

Ugn: 200°

Fyllning:

300 g champinjoner
1 st gul lök
0.5 st grillad kyckling
140 g bacon
3 st ägg
3 dl mjölk
3 dl riven ost
salt och peppar
2 st tomater

Ugn: 200°

Det här behövs för ca 4-6 port:

Gör så här

1
Pajdegen: Finfördela matfettet till en smulig massa i mjölet. Tillsätt vatten och arbeta raskt ihop till en deg. Lägg den i kallt att vila ca 30 minuter.

2
Tryck ut degen i en pajform. Nagga botten med en gaffel. Sätt lite aluminiumfolie runtom kanten och låt pajskalet vila på nytt i kylen ca 15 minuter.

3
Ställ pajskalet mitt i ugnen och förgrädda det ca 12-15 minuter. Ta ut pajskalet och ta bort folien.

4
Fyllning: Ansa och skiva svampen. Skala och hacka löken. Strimla bacon. Befria kycklingen från skinn och ben. Skär den i mindre bitar.

5
Fräs svamp, lök och bacon tills vätskan har kokat in. Krydda med salt och peppar.

6
Fördela svampfräset över det förgräddade pajskalet. Fördela kycklingen över.

7
Skiva tomaterna ganska tjockt. Lägg dem ovanpå. Strö över riven ost.

8
Vispa samman ägg, mjölk, salt och peppar. Häll det över

9
Grädda mitt i ugnen ca 30-40 minuter eller tills äggstanningen har “stannat”. Bjud en sallad till.

Scroll to Top