Smörgåstårta med skaldjur och lax

Smörgåstårta kan serveras vid många olika tillfällen. Den passar perfekt som inledning till en god middag eller när du ska ha en myskväll med familj eller vänner. Här visar vi hur du gör en läcker tårta, steg för steg.

Du behöver

  • 9 skiva formbröd eller landgångsbröd

Fyllning 1:

1 st kräftost ca 250 g

Fyllning 2:

1 1/2 dl lättmajonnäs

1 dl crème fraîche
2 st förpackningar krabbpinnar skurna i små bitar

Garnering:

2.5 dl lättmajonnäs

rucolasallad

1/2 -1 kg räkor som skalas
200 g lax rökt
gurka
citron
gräslök ev.

Det här behövs för 12 – 16 bitar:

Gör så här

1
Lägg 3 skivor bröd bredvid varandra som en botten. Bred på fyllning 1.

2
Fortsätt med ytterligare 3 skivor bröd som du lägger på andra ledden. Blanda ihop ingredienserna till fyllning 2 och bred den över brödskivorna.

3
Lägg de 3 sista skivorna på samma sätt som de första och bred ett tunt lager majonnäs ovanpå och runt hela tårtan.

4
Klipp eventuellt rucolasalladen i mindre bitar och fäst rikligt med sallad runt kanten. Klä sedan ytan med rökt lax i tunna skivor. Garnera tårtan med gurka, räkor och citronskivor som på bilden eller efter egen fantasi. Ställ den kallt tills den ska ätas.


Kommentar:
Brödkanter som putsas bort kan du torka till ströbröd. Tårtan går bra att frysa men då helst ogarnerad. Tänk också på att det är lättare att skiva ett bröd som inte är dagsfärskt.

Scroll to Top