Små bullar utan ugn

De här bullarna är goda att äta till soppa och sallad. De passar också att servera med smör, ost och marmelad till en kopp te.

Du behöver

  • 0.5 pkt jäst (25 g)
  • 2 dl vatten
  • 1.5 msk rapsolja eller flytande margarin
  • 0.5 tsk salt
  • glutenfri mjölmix + 1.5 dl

Det här behövs till ca 10 bullar:

Gör så här

1
Smula och rör ut med det fingervarma degspadet av vatten och rapsolja eller margarin. Tillsätt salt, mjölmix och arbeta degen smidig. Låt den jäsa i knappt 30 minuter.

2
Arbeta ihop degen med 1/2 dl mjölmix. Hetta upp ett plättjärn och pensla fördjupningarna med olja. Forma 10 stycken “bullar” med två matskedar som du först har doppat i mjölmix. Platta till bullarna när de har lagts i plättjärnet och grädda på medelstark värme (läge 4 om det finns 6 varianter till spisplattan). Vänd bullarna med en liten stekspade. Grädda på båda sidor men vänd flera gånger under gräddningen. Låt inte färgsättningen bli för kraftig. Grädda färdigt bullarna och låt dem svalna av på galler.

3
Dela dem och rosta halvorna lätt i brödrost. Om det blir några över kan de frysas.

Scroll to Top