Smörbulle

Härligt stora brödbullar som passar att frysa in.

Du behöver

  • 1 pkt jäst (50 g)
  • 1 dl flytande fett
  • 5 dl mjölk eller motsvarande laktosfritt alternativ
  • 2 msk fiberhusk
  • 1 dl socker (rå- eller strö-)
  • 1.5 krm salt
  • 2 tsk stött kardemumma
  • 14.5 dl glutenfri mjölmix vi använde Finax
  • 50 g smör mjukt blandat med 2 msk socker
  • 1 st ägg uppvispat

Ugn: 200°

Gör så här

1
Rör ut jästen med det värmda degspadet (37°) och blanda med Fiberhusk. Låt svälla i 10 minuter.

2
Tillsätt socker, salt och kardemumma samt ungefär 10 dl glutenfri mjölmix. Arbeta degen väl och låt den jäsa i övertäckt bunke i 30 minuter.

3
Slå ihop degen efter jäsningen och arbeta in mer mjölmix i omgångar. Det gör ingenting om det blir lite mjölmix över, huvudsaken är att du kan hantera degen på bordet.

4
Dela degen och forma två runda bullar. Lägg bullarna på plåt och platta till dem med handen så att de blir ca 23 cm i diameter.

5
Gör fördjupningar i bullarna med ett slevskaft och klicka i smörblandningen. Låt bullarna jäsa under duk i 30 minuter och pensla sedan med ägget. Grädda till lagom färg i 20-25 minuter på andra falsen nerifrån. Låt brödet kallna under bakduk och frys in det som inte går åt direkt.

Scroll to Top