Charlotte Russe med apelsinfromage

Vi bjuder på Charlotte Russe ? desserten som skapades av den franske kocken Marie-Antoine Carême i början av 1800-talet. Desserten fick sitt namn efter Marie-Antoines förre arbetsgivares George IV enda dotter prinsessan Charlotte samt sin dåvarande arbetsgivare den ryska tsaren Alexander. Detta vill jag kalla en dessert med anor. En enda tugga och du tar ett snabbt skutt till 1800-talets början!

Du behöver

Rulltårta:

3 st ägg
1.5 dl strösocker
2 dl vetemjöl
1 tsk bakpulver
1 msk vatten
1 msk strösocker

Fyllning:

50 g hasselnötter
150 g nougat
75 g smör

Apelsinfromage:

5 st gelatinblad
2 st ägg
2 dl vispgrädde
0.75 dl strösocker
1 st apelsin rivet skal och pressad saft

Garnera med:

2 dl vispgrädde
1 st apelsin

Ugn: 225°

Gör så här

1
Rulltårta: Vispa ägg och socker vitt och pösigt i en skål. Blanda mjöl och bakpulver och sikta ner i smeten. Rör om försiktigt tillsammans med vattnet. Bred ut smeten på en plåt med bakplåtspapper. Grädda mitt i ugnen i 7 minuter. Strö socker över kakan och stjälp upp kakan på ett bakplåts-papper.

2
Fyllning: Rosta och hacka hasselnötterna. Blanda rumsvarm nougat, rumsvarmt smör och nötter och bred på kakan. Rulla ihop till en rulltårta från långsidan med hjälp av papperet. Skär ca 15 skivor av rulltårtan och lägg i en plastad kupolformad glasskål.

3
Apelsinfromage: Blötlägg gelatinbladen i kallt vatten i 5 minuter. Krama ur dem och smält dem i en kastrull på spisen eller i en kopp i 10 sekunder på full effekt i mikron. Låt svalna. Separera äggen i gulor och vitor i två olika skålar. Vispa äggvitorna till hårt skum. Vispa grädden medelhårt. Vispa äggulor och socker pösigt. Tillsätt apelsinskal, apelsinsaft och gelatin. Rör ner grädden och vänd ner äggvitorna.

4
Häll fromagen i skålen med rulltårtsskivorna. Låt stelna i kylen i ca 3 timmar. Vänd upp på serveringsfat och garnera med vispad grädde och halva apelsinskivor.

Scroll to Top