Du behöver
- 2 st kalvschnitzel ca 400 g
- salt svartpeppar
- 4 skiva emmentalerost
- 4 skiva lufttorkad skinka
- 2 msk smör + 1 msk rapsolja
- 1 dl vetemjöl
- 2 st ägg
- 1 dl ströbröd
Servera med:
blandad sallad
potatis stekt
Gör så här
1
Torka av köttet med hushållspapper och lägg det på en skärbräda. Täck köttet med plastfolie och banka ut köttskivorna med botten av en kastrull. Salta och peppra.
2
Lägg en skiva ost, två skivor skinka och ytterligare en skiva ost på ena sidan av det utbankade köttet. Vik över den andra sidan, så att den blir dubbel, och tryck till runt om kanterna.
3
Lägg mjöl, uppvispade ägg och ströbröd i var sin tallrik. Vänd köttet först i mjölet, sedan i äggen och sist i ströbrödet.
4
Låt paneringen torka något innan köttet steks. Stek köttet på medelvärme i en stekpanna med smör och rapsolja, ca 3 minuter per sida. Skär gärna upp köttet i breda remsor vid servering. Servera med blandad sallad och stekt potatis.