Du behöver
- 50 g jäst
- 4 dl mjölk
- 150 g smör
- 1 tsk salt
- 1 dl strösocker
- 10.5 dl vetemjöl
Fyllning:
1 dl hasselnötter
100 g smör
1 dl strösocker
1 msk kanel
1.5 st äpplen
Pensling:
ägg
pärlsocker
hasselnötter hackade
Ugn: 225°
Gör så här
1
Smula ner jästen i en skål. Värm mjölken till 37° och häll över jästen. Rör om tills jästen lösts upp. Tillsätt rumsvarmt smör i klickar, salt, socker och det mesta av mjölet. Arbeta degen väl i maskin, 5 minuter. Låt degen jäsa övertäckt, 40 minuter.
2
Fyllning: Mal nötterna på mandelkvarn. Rör ihop rumsvarmt smör, nötter, socker och kanel. Riv äpplena grovt.
3
Ta upp degen på mjölat bakbord och dela den i fyra bitar. Rulla bitarna till bollar. Kavla ut bollarna till rundlar, ca 30 cm i diameter. Sporra ut 8 trekanter av varje rundel. Lägg en klick fyllning i den breda änden och lägg på rivet äpple. Rulla ihop från den breda sidan. Lägg gifflarna med skarven ner på en plåt med bakplåtspapper.
4
Låt gifflarna jäsa övertäckta, 30 minuter. Pensla med uppvispat ägg och strö på pärlsocker och hackade nötter. Grädda mitt i ugnen, ca 8 minuter.