4 portioner
Du behöver
- 600 g högrevsfärs
- salt och peppar
- 4 skivor ost med cheddarsmak
Picklad rädlök:
2 rödlökar
½ dl ättiksprit
1 dl strösocker
1 ½ dl vatten
Chipotlemajonnäs:
1 äggula
1 tsk senap
2 dl rapsolja
2 tsk vitvinsvinäger
1 ½ tsk chipotlepasta
Servera med:
hamburgerbröd (Recept på hemgjorda hamburgerbröd)
sallad
körsbärstomater
Gör så här
Picklad lök: Skala, dela och skiva löken tunt. Rör ihop ättikssprit, socker och vatten tills sockret lösts upp. Tillsätt löken och låt dra i 1 timme.
Chipotlemajonnäs: Tänk på att ingredienserna ska vara rumstempererade. Blanda äggula, senap och vinäger i en skål. Tillsätt oljan i en tunn stråle under vispning, gärna med elvisp. Smaksätt med chipotlepasta och salt.
Dela färsen i fyra bitar och forma bitarna till burgare. Arbeta inte färsen för mycket. Forma den snabbt till biffar så blir de härligt porösa och saftiga. Salta och peppra.
Dela bröden och stek dem med snittytan ner tills de fått lite färg i en torr stekpanna.
Stek burgarna på ganska hög värme, ca 2 minuter per sida. Tryck till dem så de inte drar ihop sig och blir höga utan behåller sin form. Lägg ost på burgarna när de är nästan klara och låt den smälta lite. Lägg ihop burgaren med sallad, skivade tomater, biff, picklad lök och chipotlemajonnäs.