Svenskt Tenn först ut på möbelmässan

Svenskt Tenn är först ut på möbelmässan med ny utställning om Svenskt Tenns historia och nyheter av 6 formgivare.

Stockholm Furniture & Light Fair öppnar den 7 februari och pågår till den 11 februari på Älvsjömässan i Stockholm.

På möbelmässan deltar många ledande designföretag och visar upp sina nyheter för branschen och världen. Svenskt Tenn är först ut med ny utställning om Svenskt Tenns historia och nyheter av 6 formgivare. I utställningen, på Strandvägen 5 visas fram till den 25 mars,  en rad nya produkter. Några är framtagna efter förlagor ur Svenskt Tenns arkiv, som golvlampan från 1930 formgiven av Björn Trägårdh. Andra är helt nya för 2012, som porslinsserienfrån italienska Ginori med dekor av Signe Persson-Melin liksom den franska formgivaren Inga Sempés design av ett set med vattenkaraff, vattenglas och bricka i tenn och mässing. Konstnären Eric Ericson, har gjort en graverad handspegel i tenn med läderlindat handtag i olika färger.

Bli prenumerant

Icakuriren är din självklara vän i vardagen. Veckans måltider, stöket i hallen, och människors livserfarenheter ligger oss varmt om hjärtat.
Som prenumerant på Icakuriren läser du tidningen gratis i appen FLIPP. Du kan börja läsa tidningen i FLIPP direkt efter ditt köp.

Börja prenumerera på Icakuriren idag.

Scroll to Top