
Foto: Annika Christensen

Foto: Annika Christensen

Foto: Annika Christensen
Fel växt på fel plats. Så definierar man ogräs ibland. Men kanske är det orättvist mot ogräset. Växten letar ju bara efter ett ställe där den kan sprida sig så bra som möjligt.
Även om du avskyr ogräsrensande kanske du kan stanna upp en stund och titta närmare på växterna. För det finns många ogräs som är nyttiga, och många som är vackra.
Ta knölklockan till exempel. Så lik en blåklocka att det är orättvist att bara avfärda den rakt av. Tyvärr har knölklockans underjordiska delar, knölarna, en förmåga att sprida sig alltför kraftigt och ta död på ömtåligare växter som står i närheten. Men i en lite vildare del av trädgården, i ett bortglömt hörn eller vid ladan på landet, kan den väl få stå kvar och gunga med sina klockor i vinden.
Nässlan har fått oförtjänt dåligt rykte, och det har förstås att göra med att den bränns när man rör vid den. Men i allt annat är detta en nyttoväxt.
Nässlor innehåller C-vitamin och livsnödvändiga mineraler, och omega-3-fettsyra som är bra för hjärtat. Livsmedelsindustrin utvinner klorofyll ur nässlor för att få fram ett grönt, naturligt färgämne.
Ja, nässlan innehåller till och med må-bra-hormonet serotonin som finns i medicin mot depression. En huskur mot mjöldagg på rosor är för övrigt att spruta rosbusken med nässelvatten, som även är ett utmärkt gödningsmedel.
Brännässlor älskar näringsrik jord och trivs extra bra vid utedass och liknande. Plockar du de unga skotten regelbundet kan du skörda nässlor till soppa eller andra rätter hela sommaren.
Kirskål, eller skvallerkål som den också kallas, är ett elände i rabatten där den nästlar sig in bland andra blommor och gärna tränger undan andra växter.
Men även denna växt innehåller mineraler och om bladen förvälls kan den användas till paj eller soppa, ungefär som spenat. Blommorna ska plockas innan fröna faller och blir till nya plantor, och de spetskantade kirskålsblommorna är underbara i buketter.
Många andra ogräs är också fina. En majäng gul av maskrosor är ju faktiskt väldigt vacker och tidigt på våren kan bladen ätas i sallad, ungefär som rucola.
Prästkragar och baldersbrå är perfekta till den gammaldags leken “älskar-älskar inte” där man drar loss ett kronblad i taget för att få veta om den man åtrår älskar en tillbaka. Och visst får man köra gräsklipparen runt om violer och tusenskönor som frösått sig i gräsmattan, om man nu inte har en perfekt golfgreen i trädgården. De är ju så söta!
Stanna upp och lägg märke till ogräsets fina sidor innan du lägger dig på knä med rensjärnet nästa gång.
Av: Eva Robild