
Helena Rönnberg, chefredaktör Icakuriren
Vi har haft en läcka i mitt badrum, och nu pågår en renovering. Det betyder att min sommar hittills har varit badrumslös. Innan detta dammiga och tidvis bullriga äventyr drog igång tänkte jag att jag är en stark och tålmodig sort, som klarar lite vad som helst.
Men nu börjar det här gå mig på nerverna. Jag tränar mig upprepade gånger om dagen på att skapa en sådan där målbild som elitidrottare gör.
Men i mina tankar är jag inte på OS-stadion framme vid målsnöret, utan jag öppnar dörren till ett rum utan verktyg, grus och byggskräp, ett rent och lugnt rum med kakel på väggarna, vattenklosett och badkar.
I det här numret av Icakuriren tar vi er med på en tidsresa om vårt boende. När jag läser att folk ända in på 1940-talet hade torrdass på gården i stan, då tar jag ännu ett djupt (om än byggdammigt) andetag, vandrar med lättare steg ut till föreningens bekvämlighetsinrättning, och känner mig tacksam för den bekväma tid jag normalt sett lever i.
Det kom ett mejl från en nybliven prenumerant som kände sig lurad för hon hade insett att Icakuriren bara kommer ut varannan vecka nu under sommaren. Hon var rädd att bli snuvad på ett antal nummer. För att reda ut eventuella missförstånd: Självklart blir hon inte det.
Ni som prenumererar får så många tidningar som ni har beställt, oavsett om det är sommar, höst, vinter eller vår. Däremot är våra sommarnummer lite matigare än vanligt.
Förhoppningsvis känner ni trogna och nytillkomna läsare att ni blir nöjda. För även våra sommarnummer gör vi förstås vårt yttersta för att fylla med inspirerande och avkopplande läsning.
Helena Rönnberg, chefredaktör