Lycka är bästa skönhetsmedlet

"Det är något fint med att vi människor försöker förpacka erfarenheter i små koncentrat."

Lycka är bästa skönhetsmedlet
Helena Rönnberg, chefredaktör Icakuriren
Helena Rönnberg, chefredaktör Icakuriren

“Små grytor har också öron”. Det var poängen i en självupplevd historia som jag hörde mormor berätta när jag var barn, ni vet ett sådant där släktminne som återberättas och pysslas om. “Mormor, berätta den där med grytan igen!”. Ungefär som när små barn vill höra samma saga om och om igen, fast de kan precis hela boken ordagrant.

Numera minns jag inte vad själva historien gick ut på, men jag har alltid förknippat mormor med vissa uttryck. “Det är som det är och blir som det blir” är ett annat av dem,  som jag numera hör mig själv säga ibland, jag har liksom ärvt det utan att ha bett om det. Tycker det låter lite väl krasst, men samtidigt är det ett sätt att säga: okej, nu ser situationen ut så här, då får vi rätta mun efter matsäcken (ett annat uttryck) och gå vidare med de förutsättningar vi har.

Varje gång jag säger “det är som det är” finns mormor med mig i tankarna, så även om en människa inte finns på jorden längre så lever de i allra högsta grad kvar i oss andra. Men det är inte bara därför jag gillar sådana där talesätt. Det är något fint med att vi människor försöker förpacka erfarenheter i små koncentrat. Ordspråken blir som ett litet bibliotek av visdom och tröst som man kan gå till när man behöver det.
Sedan finns det förstås vissa uttryck som jag tycker man kan ifrågasätta. “Det är insidan som räknas” är ett sådant. Jo visst, det verkar ju ytligt att säga emot det. Men kan man verkligen räkna bort utsidan helt? Är det inte härligt om utsidan också speglar hur man känner sig inuti? Lite som att finkläderna faktiskt kan vara en del av själva feststämningen.

I det här numret av Icakuriren har vårt proffsiga team Modejouren gjort om Carina Ohlström. Titta på bilderna vilken förvandling! Så här skrev Carina till oss efter att hon fått bli “omgjord”:
“Jag vill tacka er för en inspirerande och omtumlande dag. Jag behövde hela fredagen och delar av helgen till reflektion och att landa i alla intryck. I går när jag kom tillbaka till skolan så fick jag så mycket beröm för mitt nya utseende som jag aldrig i hela mitt liv har varit med om från både elever och kollegor!!!
Tänk att en dag med er kan göra så mycket.”
Tack för fina ord, Carina, jag säger bara “det finns inget skönhetsmedel som går upp mot lycka”.

Bli prenumerant

Icakuriren är din självklara vän i vardagen. Veckans måltider, stöket i hallen, och människors livserfarenheter ligger oss varmt om hjärtat.
Som prenumerant på Icakuriren läser du tidningen gratis i appen FLIPP. Du kan börja läsa tidningen i FLIPP direkt efter ditt köp.

Börja prenumerera på Icakuriren idag.

Scroll to Top