1. Gotländska Konsthantverkare & Formgivare, GKF
Här – i butiken i Visby – har man samlat några av Gotlands bästa konsthantverkare. Jag säljer själv mina grejer här. Det är ett fint ställe där man kan shoppa lite av varje – keramik, textil, kläder och lammskinnsprylar.

2. Bakfickan – restaurang i Visby
Strax intill Sankta Karins ruin på Stora Torget ligger min favoritrestaurang i Visby – Bakfickan. Den har funnits sedan tidigt nittiotal och serverar klassiker som stekt strömming, fisksoppa och rökta räkor. Bakfickan är en fiskrestaurang, men här finns också annat. Jag tar dock alltid fisksoppan.
3. Skolgalleriet i Vänge
I den nedlagda folkskolan i Vänge ligger Skolgalleriet, som är ett museum. Här finns också en underbar trädgård fylld av skulpturer signerade konstnären Anders Thorlin. På helgerna håller han kurser i stenhuggeri. Det här betraktar jag som en av Gotlands bästa platser att besöka.

4. Min ateljé i Bringes, Norrlanda
När man är hos Anders kan man hälsa på mig i samma veva. Vi håller till nära varandra. Min adress är Norrlanda Bringes 222. I ateljébutiken säljer jag mina påslakan, möbeltyger och plagg. Och man kan andas ut i min trädgård.

5. Tellungs loppis
Gotlands bästa loppmarknad drivs av min syssling Helene von Bahr på gården Tellungs mellan Stånga och Burs. Här hittar man allt från mode och inredning till porslin och textilier.
Res till Visby med Viking Line – boka din resa här!
Gunila Axén
Gunila Axén har varit modetecknare på Dagens Nyheter, ritat randiga kläder för Polarn & Pyret, gjort kostymer för Hasse och Tage, drivit butikskedjan Axén & Co och varit professor på Konstfack. 1970 var hon med och startade 10-gruppen. Idag delar hon sitt boende mellan Gotland och Stockholm. Hon har en ateljébutik i Bringes, Norrlanda på Gotlands östkust. Hennes produktion finns också till försäljning i designbutiken GKF – Gotländska Konsthantverkare och Formgivare, Wallers Plats 5 i Visby.