Hur flyttar vi kornellen?

Hur flyttar vi kornellen? Hej Gunnel!Vi har en vitbrokig kornell på tomten. Den är ca 6-7 år gammal och ungefär 1,5 m. hög. Nu vill...

Hur flyttar vi kornellen?

Hej Gunnel!
Vi har en vitbrokig kornell på tomten. Den är ca 6-7 år gammal och ungefär 1,5 m. hög. Nu vill vi flytta på den. Kan du tala om hur vi skall bära oss åt? Är det bara att gräva upp den? Var trivs den bäst? Hurdan jord vill den ha?
/ Annelie Sandeberg

Svar:

Hej
Börja med att gräva det nya hålet som bör vara riktigt stort och djupt. Vattna och se hur fort vattnet rinner undan. Tar det mer än en halvtimma för en vattenkanna full så bör du dränera. Till exempel lägga ett lager singel i botten. Eller dra ett dräneringsrör mot en dagvattenbrunn.
Gör sedan en ring runt busken, så stor som möjligt. Tänk på att rotsystemet är lika stort som busken ovan jord. Gräv från olika sidor och försök få med så stor jordklump som möjligt.
Vattna den gärna innan du sätter ner den i det nya hålet och fyller på med mer ny fin jord. Anpassa busken ovan jord till ungefär samma storlek som det rotsystem du fick med. Dvs beskär den en del. Vattna noga den första tiden. Bästa tid att flytta buskar är sent på hösten eller tidigt på våren före lövsprickningen, så fort det går att gräva.
Mvh Gunnel

Bli prenumerant

Icakuriren är din självklara vän i vardagen. Veckans måltider, stöket i hallen, och människors livserfarenheter ligger oss varmt om hjärtat.
Som prenumerant på Icakuriren läser du tidningen gratis i appen FLIPP. Du kan börja läsa tidningen i FLIPP direkt efter ditt köp.

Börja prenumerera på Icakuriren idag.

Scroll to Top