Jordgubbsland på höjden
Vi har tung jord och massor av ogräs. Kan man bygga upp ett jordgubbsland på höjden och hur går man tillväga? / Trött på ogräs
Svar:
Hej!
Ja, det är en god idé att bygga sina bär och grönsakssängar på höjden -upphöjda bäddar över markytan. Det ger många fördelar. Framförallt blir det varmare runt rötterna så att plantan växer fortare. Man kan också lättare sköta odlingen, hålla efter ogräs osv. En vanlig upphöjd bädd kan vara inbyggd med brädor eller ungefär vad som helst som en ram, och i den lägger man god jord. Man kan gärna lägga kogödsel eller halvbrunnen kompost i botten. Däröver ett tjockt lager jord.
Det går också att bygga upp t ex ett jordgubbsland som en slags kantig pyramid av impregnerat virke med lådor i våningar som smalnar av inåt/uppåt om du förstås vad jag menar?
Det har funnits beskrivningar på sådana i många tidningar och jag har sett att de fungerar bra.
Man kan också odla jordgubbar i krukor som hängs upp på en spalje eller staket eller på en s k odlingspelare. Inte särskilt vackra grejor, men de fungerar och det kommer väldigt lite ogräs i dem.
Mvh Gunnel