Hur blir skranglig syrenhäck till dunge?
Jag har läst ditt svar “Förnya syrenhäcken”. Vi har en dunge av syrener som nog har varit en häck, men som har fått växa fritt i många år. Väldigt höga och skrangliga. Vi har sågat ned ett stort antal förra året och nu har vi massor av skott. Vi vill ha kvar en mindre “dunge”. Är det bara att välja ut de skott vi vill ha kvar, och ta bort resten? Hur tätt bör de kvarvarande få stå – ca 0,5 – 1,0 meter? / Göran Vesterlund
Svar:
Hej
Ja jag tror att ni kan klippa av de skott ni inte vill ha nere vid jorden. Lämna inga stubbar för de kan samla på sig röta. Kanske får ni hålla efter nya skott flera gånger under sommaren.
Hur tätt de ska stå beror väl på hur er dunge ska bli. Ska ni kunna gå omkring mellan buskarna i så fall behöver ni nog större utrymme emellan dem än en halvmeter. Men vill ni att syrenen ska bli som en “bukett” är nog en halv till en meter rätt bra.
Mvh Gunnel