Fiber bra vid viktnedgång
Hejsan.
Jag har läst runt lite och kommit fram till att fiber är kolhydrater som inte kroppen bryter ned. Därmed borde det inte bildas något insulin, som är fettbildande (när kroppen tillverkar mycket) när man äter fiber.
Stämmer detta?
Jag är väl medveten om att kroppen behöver kolhydrater, men som mellanmål borde fiber vara perfekt, vilket leder till fråga 2; vad kan jag äta som är fiberrikt? Havregrynsgröt och fullkornsbröd har jag hört, men vad mer?
Jag har under några veckor ätit nyttigt, styrketränat och promenerat, och gått ner några kilon. Kommer jag fortsätta gå ner i vikt av detta, eller når man någon sorts punkt då man måste öka sina ansträngningar för fortsatt viktnedgång?
Tusen tack på hörhand!
/Ed / Ed
Svar:
Hej Ed!
Det stämmer, fiber ger ingen energi (kalorier) men de har många andra viktiga funktioner i kroppen. Det finns två typer av fiber, olösliga och lösliga, och båda är lika viktiga för oss.
De olösliga fibrerna finns främst i grovt bröd, knäckebröd och vetekli. Det är de olösliga fibrerna som ser till att tarmarna arbetar och magen fungerar bra. Men de olösliga fibrerna behöver vätska för att kunna ha effekt i tarmen. Äter du vetekli och inte dricker någonting kan de ge en motverkande effekt, det blir stopp i magen.
De lösliga fibrerna finns mycket i frukt, grönsaker, ärter, bönor, linfrö, råg och havre. De lösliga fibrerna kallas också för gelbildande fiber. När du kokar havregrynsgröt så är det de gelbildande fibrerna som gör att gröten får sin speciella geléliknande konsistens. De lösliga fibrerna gör att blodsockret stiger långsamt och de har också inverkan på kolesterolvärdet.
Bra fiberrika mellanmål är frukt, smörgås på fullkornsbröd, fullkornsskorpor eller havregrynsgröt. Om du blandar i vete- eller havrekli i gröten blir den extra fiberrik. Men givetvis ger de övriga kolhydraterna i frukt, bröd, gröt energi och kräver insulin. Skulle du istället äta snabba kolhydrater till mellanmål t ex dricka söt dryck och/eller äta godis så är behovet av insulin större.
Vad bra att du har gått ned i vikt genom nyttigare mat och mer motion! Viktnedgång går ofta lite fortare i början och kan sedan plana ut. En tid kan vikten stå still fast man följer de nya vanorna. Då gäller det att ha tålamod och fortsätta med bra mat och motion. Kom också ihåg att styrketräning ökar muskelmassan så vågen är inte alltid tillförlitlig. Genom att använda måttband kan du se förändringar i midjemåttet. Lycka till med dina nya goda mat- och motionsvanor!
Vänliga hälsningar
Viveca/dietist