Mat till allergiska barn
Min systers båda barn, 3 och 2 år, har nyligen fått veta vad de är allergiska mot. Barn 1) majs, ris, vetemjöl, ägg, allt rött (tomat, hallon mm), allt gult (citrus mm), ev. soja. Barn 2) mjölk, ägg, citrus, gröna ärtor. Snart kommer de för att hälsa på tre veckor. Har du tips på maträtter och mellis? / Anna-Karin
Svar:
Hej Anna-Karin!
Jag förstår att du har funderingar över vad du ska bjuda barnen på som har så många olika allergier. Du skriver att det ena barnet inte tål vetemjöl och då undrar jag förstås om barnet är glutenintolerant och inte tål något från vete, råg, korn? (ren havre kan gå bra om barnets läkare har sagt ok till detta). Om det är enbart vete som barnet är allergisk mot så är det lite lättare. Då kan barnet t ex äta rågbröd. Men ingen pasta eller något livsmedel där vete ingår. Och min andra fråga är mjölk? Är barnet laktosintolerant eller mjölkproteinallergiker? Det är nämligen stor skillnad. Vid laktosintolerans kan barnet äta ost och man kan t ex använda laktosfri mjölk. Vid mjölkproteinallergi måste däremot alla mjölkprodukter uteslutas och alla livsmedel som innehåller mjölk.
Mitt råd är därför först och främst att fråga din syster. Hon är den bästa “experten” på vad barnen tål och inte tål, vilken mat du kan laga och vad barnen uppskattar.
Några tips:
Potatismos.
Koka potatis i mindre bitar. Häll av kokvattnet men spar det. Mosa potatisen med mjölk- och sojafritt margarin (ca 40 g till 1 kg potatis). Späd med kokvatten till lagom konsistens. Krydda med salt och vitpeppar. Vispa ev med elvisp för att få moset luftigt.
Våfflor
Smält 100 g mjölk- och sojafritt margarin. Blanda 2½ dl gluten- och mjölkfri mix med 2 krm bakpulver i en bunke. Häll på vatten och blanda väl. Tillsätt det smälta avsvalnande margarinet. Pensla våffellaggen med mjölk- och sojafritt margarin. Grädda ljusgula våfflor.
Bakade bananer
Olja en ugnssäker form. Dela bananer på längden och lägg i formen med platta sidan ner. Strö över kanel, kokosflingor och farinsocker/sirap. Baka i ugn ca 15 minuter i 250°.
Recepten kommer från Dietist Rådet.
Icas Solhavre är en bra ersättare för mjölk både som dryck, till gröt och i matlagning.
Lycka till med matlagningen!
Vänliga hälsningar
Viveca/dietist