Jag har problem med min mage

Jag har problem med min mage Hej! jag har fått mer påtagliga problem med min mage. Får gå på toa ca var 4.e dag, då...

Jag har problem med min mage

Hej! jag har fått mer påtagliga problem med min mage. Får gå på toa ca var 4.e dag, då oftast väldigt hård i magen. Jag väger 74 kg och är 174 cm. Vill förstås tappa några kilo. Blir gasig och uppblåst i magen efter i princip varje måltid. Vad ska jag äta GI, LCHF eller skonkost?? Får lägga mycket tid vid toabesök och detta är ett stort problem för mig. Har tvillingar på 3,5 år så jag vill orka mer och med det menar jag att jag ofta är trött. Jag springer 2-3 ggr i veckan, promenerar och kör lite zumba framför tv:n hemma tillsammans med maken. tacksam för hjälp.

Svar:

Hej Therese!
För att få igång din hårda mage rekommenderar jag dig att använda psylliumfrö. Lägg 2-3 tsk psylliumfrö i ett stort glas vatten. Låt fröna svälla minst en timme eller över natten. Drick vattnet med de svällda fröna och gör det gärna både på morgonen och på kvällen. Tänk också på att dricka mycket under hela dagen. Psylliumfrö finns att köpa i vanlig livsmedelsbutik. För att minska besvär med gaser och uppblåsthet kan det hjälpa att äta långsammare och tugga maten väl. Olika magar reagerar på olika saker. Att skriva matdagbok kan vara en hjälp att se vilka livsmedel din mage reagerar mer och mindre på. Du kan prova minska på fullkornsprodukter, äpplen, citrusfrukter, apelsinjuice, vindruvor, lök, kål, bönor, kolsyrade drycker och kaffe. Fiberrik mat är bra för de flesta men för vissa blir magen alltför bullrig av för mycket fiber. Fortsätter dina besvär tycker jag att du ska be en läkare skriva remiss till dietist.
 
Vänliga hälsningar
Viveca

Bli prenumerant

Icakuriren är din självklara vän i vardagen. Veckans måltider, stöket i hallen, och människors livserfarenheter ligger oss varmt om hjärtat.
Som prenumerant på Icakuriren läser du tidningen gratis i appen FLIPP. Du kan börja läsa tidningen i FLIPP direkt efter ditt köp.

Börja prenumerera på Icakuriren idag.

Scroll to Top