Du behöver
- Ostbullar:
- 50 g jäst
- 4 msk olja
- 5 dl ljummet vatten
- 1 tsk salt
- 2 tsk strösocker
- 2 dl grahamsmjöl
- 12 dl vetemjöl
- Pensling och garnering:
- uppvispat ägg
- 150 g riven stark ost, t ex. cheddar
- Carrotslaw:
- 3-4 stora morötter
- 1 ägg
- 1 msk dijonnaise eller 1 tsk dijonsenap
- 1 dl olivolja
- 1 1/2 dl salladsolja
- 1 dl crème fraiche
- salt, peppar
- Tillbehör:
- 10 ostbullar
- 10 skivor rökt kalkon
- 10 salladsblad
Gör så här
1
Smula sönder jästen i en bunke. Tillsätt vatten, olja, salt och socker. Rör tills jästen är löst. Arbeta in grahamsmjölet och det mesta av vetemjölet och knåda till en fast deg. Låt den jäsa under bakduk i 40 minuter. Sätt ugnen på 225 grader.
2
Ta upp degen på lätt mjölat bakbord. Dela den i 10 delar. Kavla ut varje bit lätt. Lägg dem på en papprad plåt. Låt bullarna jäsa i 15 minuter. Pensla med ägg och fördela den rivna osten på. Grädda i 15 minuter tills de fått fin färg.
3
Carrotslaw:
4
Skala och riv morötterna grovt. Vispa ihop ägg och senap. Tillsätt oljorna i en tunn stråle medan du vispar. Det ska tjockna till en majonnäs. Blanda med crème fraiche och rivna morötter. Krydda.
5
Snitta ostbullarna. Fördela kalkonskivorna och salladsbladen på hälften av bullarna. Fördela morotsröran ovanpå. Täck med övre delen av bullen.
Vi har omarbetat receptet för “coleslaw” till en god morotsröra, “carrotslaw”. Gör den gärna dagen före så att den blir fast. När man rör crème fraiche blir den nämligen lös.