Linfröbröd

Du behöver 1/4, st jäst ca 12 g 5 dl Ljummet vatten 0.5 msk salt 1 dl grahamsmjöl 12 dl vetemjöl 0.5 dl linfrö Gör...


2 portioner

Du behöver

  • 1/4, st jäst ca 12 g
  • 5 dl Ljummet vatten
  • 0.5 msk salt
  • 1 dl grahamsmjöl
  • 12 dl vetemjöl
  • 0.5 dl linfrö

Gör så här

1
Lös upp jästen i lite av vattnet. Häll i resten av vattnet, salt och linfrö. Blanda ner grahamsmjölet och sedan vetemjölet, lite i sänder. Låt jäsa i fyra timmar i rumstemperatur, eller över natten i kylskåp. Knåda ihop till en deg och dela den i två delar till runda eller avlånga bröd. Skåra dem på översidan. Lägg bröden på smord plåt, täck över och låt jäsa i två timmar.

2
Grädda dem i 275 grader i 10 minuter. Sänk värmen till 225 grader och grädda i ytterligare 25 minuter. Låt bröden svalna på galler utan bakduk.

Bli prenumerant

Icakuriren är din självklara vän i vardagen. Veckans måltider, stöket i hallen, och människors livserfarenheter ligger oss varmt om hjärtat.
Som prenumerant på Icakuriren läser du tidningen gratis i appen FLIPP. Du kan börja läsa tidningen i FLIPP direkt efter ditt köp.

Börja prenumerera på Icakuriren idag.

Scroll to Top