Du behöver
- 500 g potatis, fast sort
- 500 g fryst brysselkål
- salt
- 1 msk vetemjöl
- 2 msk smör/margarin
- 2 dl potatis- och grönsaksspad
- 3/4 msk grönsaksfond
- 2 dl matlagningsgrädde, 15%
- 2 msk nypressad citronsaft
- 1 msk finrivet citronskal
- 1 äggula
- vitpeppar
- strösocker
- körvelblad eller persilja
- grovrivet citronskal
- Stekt torsk att äta till:
- 500 g färsk eller fryst torsk
- vetemjöl
- salt, vitpeppar
- smör/margarin
Gör så här
1
Skala potatisen och skär den i klyftor. Koka den med brysselkålen i saltat vatten cirka 10 minuter. Häll av kokspadet, men spara det, när potatis och kål är klara. Lägg en bit hushållspapper under locket och håll kastrullen varm.
2
Fräs mjölet i matfettet. Späd med kokspad, fond och 1 dl av grädden. Låt koka 2-3 minuter. Tillsätt citronsaft och skal. Vispa gulan med resten av grädden och vispa ner det i stuvningen, som blir till en tunn sås. Obs! Låt den inte koka för då skär den sig och blir flockig. Håll den bara varm. Smaksätt med peppar och socker.
3
Skär fisken i portionsbitar. Vänd den i vetemjöl, kryddat med salt och peppar och stek den försiktigt färdig. (När fiskköttet är vitt och ogenomskinligt.)
4
Lägg potatis och kål i en skål och häll över såsen. Strö på körvelblad/persilja och citronskal.
Rosenkål är ett annat namn för brysselkål, och ragu ( från franska ordet ragoût) är en stuvning med framför allt kött i, men också med grönsaker.