Du behöver
- 300 g trattkantareller färska eller 20 g torkade
- 1 st gul lök
- 3.5 msk smör
- 2 msk vetemjöl
- 1.2 l hönsbuljong
- 2 dl vispgrädde
- svartpeppar
- 1 msk färsk rosmarin
Roquefortkräm:
100 g roquefort
2 msk crème fraîche
Gör så här
1
Rensa svampen och skär den i mindre bitar. Skala och hacka löken. Fräs svamp och lök i smör i några minuter tills löken mjuknat men inte fått färg. Pudra över mjölet. Späd med buljong. Sjud soppan i 10 minuter. Vispa grädden styv och rör försiktigt ner den i soppan. Krydda. Strö över rosmarin.
2
Mixa samman roquefort och crème fraîche och servera den till soppan. Låt var och en rör ner en matsked i den varma soppan.
Om du använder torkad svamp så blötlägg den i ett par timmar i rikligt med vatten och låt den sedan rinna av.
Ett inslag i menyn “Omsorgsfullt och minnesvärt” som ingår i temafesten “Liten fest för familj och släkt”. Fler festidéer hittar du om du klickar på “Temafester” i Kökets vänstermeny.