Laxspett med salsa verde

Du behöver 600-800 g skinn- och benfri lax 3 msk sesamfrön 3 msk ancho-chili ca 2 dl olivolja 7 schalottenlökar, finhackade 1 rejäl ruska persilja,...


4 portioner

Du behöver

  • 600-800 g skinn- och benfri lax
  • 3 msk sesamfrön
  • 3 msk ancho-chili
  • ca 2 dl olivolja
  • 7 schalottenlökar, finhackade
  • 1 rejäl ruska persilja, klippt
  • 1 påse saffran
  • 20-25 färska blåmusslor
  • 4 dl vitt vin
  • 4 port. avorioris
  • ca 6 dl, lika delar musselfond och vatten
  • 4 vårlökar, strimlade
  • ca 100 g färsk spenat
  • 2 dl vispgrädde
  • salt
  • ca 1 dl färsk basilika, klippt
  • 1 klyfta vitlök, finhackad
  • 1/2 citron, saften
  • 1 msk balsamvinäger
  • 2 msk kapris
  • salt
  • vitpeppar

Gör så här

1
Skär laxen i 4 lika stora skivor. Trä skivorna längs med på grillspett. Lägg spetten i vatten i cirka 1 timme, så bränns de inte i ugnen. Vänd laxen i sesamfrön och ancho-chili. Ugnsgrilla laxen.

2
Fräs hälften av schalottenlöken till musselrisotton med ungefär hälften av persiljan i lite av oljan på hög värme. Tillsätt saffran och de väl ansade musslorna. Skaka om ordentligt, häll på vinet, tillslut med lock och låt koka cirka 5 minuter. Låt sedan musslorna vila cirka 15 minuter i kastrullen. Sila därefter av musselspadet som sparas.

3
Fräs resten av schalottenlöken och riset i lite av oljan. Tillsätt musselspad och vatten. Tillaga riset enligt anvisningarna på förpackningen.

4
Vänd ner fräst vårlök och frästa spenatblad, musslorna, grädde och kanske lite mer musselfond. Smaka av med salt.

5
Mixa basilikan till salsa verde med 1 dl av persiljan, vitlök, citron, vinäger, kapris och 1 dl av oljan. Smaka av med salt och peppar.

6
Lägg upp av riset, laxspett och sås på tallrik. Gör eventuellt ett chips av riven parmesanost som snabbt tillagas i het panna.


Kommentar:
En rätt som serveras på restaurang Cicada i Sollentuna.

Bli prenumerant

Icakuriren är din självklara vän i vardagen. Veckans måltider, stöket i hallen, och människors livserfarenheter ligger oss varmt om hjärtat.
Som prenumerant på Icakuriren läser du tidningen gratis i appen FLIPP. Du kan börja läsa tidningen i FLIPP direkt efter ditt köp.

Börja prenumerera på Icakuriren idag.

Scroll to Top