Du behöver
- 1/2 squash
- 8 vinbladsdolmar
- 4 cm getost
- 2 portioner snabbråris
- 1/2 tsk gurkmeja
- 1 msk olja
- 1 gul lök
- 200 g örtkryddat tomatkross
- 1 tsk balsamvinäger
- 1 msk farinsocker
- 1/2 tsk kanel
- salt och vitpeppar
Gör så här
1
1. Skiva squashen på längden. Fördela den på fyra högar. Lägg två dolmar på varje hög. Skiva getosten i två skivor och dela dem på mitten så att du får halvmånar. Lägg en halvmåne med getost ovanpå dolmarna. Gratinera i ugnen på 225 grader i 10 minuter.
2
2. Snabbråris finns bland annat hos Uncle Ben’s, Eldorado och Frebaco och tar bara fem minuter. Koka riset enligt anvisningarna på förpackningen. Tillsätt gurkmeja i kokvattnet för att få en gul färg.
3
3. Finhacka löken och stek i oljan tills den mjuknar. Häll i tomatkross. Smaksätt med balsamvinäger, farinsocker, kanel, salt och vitpeppar.
4
4. Tallriken blir en färgklick med två vindolmsbakelser per person ihop med den röda tomatsåsen och det gula råriset.
Tips! Vinbladsdolmar hittar du i delikatessdisken eller på burk i specialbutiker.
På tomatsås finns det lika många recept som det finns människor. Har man kanel i ger det en mustig smak till såsen som passar extra bra med annan smakrik mat.