Sallad med rädisor och risvinäger

Du behöver 2 st morötter 2 st rättika 1 st knippa rädisor 1 tsk salt 0.5 dl risvinäger 1 msk strösocker Gör så här 1...


4 portioner

Du behöver

  • 2 st morötter
  • 2 st rättika
  • 1 st knippa rädisor
  • 1 tsk salt
  • 0.5 dl risvinäger
  • 1 msk strösocker

Gör så här

1
Skala morötterna och rättikorna och skiva dem i tunna skivor. För att få extrasnygga morotsskivor skär man små jack längs med moroten innan man skivar. Fyra jack runt om och morotsskivan förvandlas till en blomma!

2
Blanda grönsakerna och häll på salt så att de mjuknar. Låt stå 30 minuter i rumstemperatur. Ta bort det gröna från rädisorna och skär ett kryss i varje rädisa. Lägg i kallt vatten och rädisorna slår ut som blommor. Blanda socker och vinäger.

3
Pressa ut vattnet från morötterna och rättikorna, blanda och häll på dressingen.

Bli prenumerant

Icakuriren är din självklara vän i vardagen. Veckans måltider, stöket i hallen, och människors livserfarenheter ligger oss varmt om hjärtat.
Som prenumerant på Icakuriren läser du tidningen gratis i appen FLIPP. Du kan börja läsa tidningen i FLIPP direkt efter ditt köp.

Börja prenumerera på Icakuriren idag.

Scroll to Top