Du behöver

  • 2–3 späda morötter eller 1 stor
  • 1 rödlök
  • 4–6 potatisar, gärna amandine
  • 1 gurka, skalad och urkärnad
  • Pickelslag:
  • 1 dl ättika
  • 3 dl vatten
  • 2 dl strösocker
  • 2 lagerblad
  • Rimlag:
  • 5 dl vatten
  • 1/2 dl salt
  • 12 pilgrimsmusslor
  • 1 msk stötta eller malda fänkålsfrön
  • salt
  • 1 msk olivolja
  • 70 g smör
  • 2 msk pressad citron
  • plockad dill

Gör så här

1
Skala och skär morötterna i stavar. Skala och skär löken i tunna klyftor. Skrubba eller skala potatisen. Skär den i bitar, cirka 2 centimeter. Koka dessa grönsaker mjuka i saltat vatten i 1–2 minuter. Spola kallt. Skär gurkan i tärningar.

2
Koka upp ingredienserna till pickelslagen, rör om och låt svalna. Lägg i grönsakerna, inklusive gurkan, i lagen. Låt stå en timme.

3
Rör ihop vatten och salt, så att det löser sig. Rimma musslorna i lagen i 10 minuter. Ta upp, torka av och krydda med fänkål och salt. Halstra musslorna 1 1/2 minut på varje sida i het panna med lite olivolja. Bryn smöret och tillsätt citronsaften. Dela musslorna och lägg upp med potatis och övriga grönsaker. Skeda över citronsmör, garnera med dill.


Kommentar:
Christian Hellberg Årets Kock 2001 skapar nytt och spännande med potatis.