Du behöver
- 9 schalottenlökar
- 4 korta träspett
- 2 medelstora squash (olikfärgade)
- 500 g mager falukorv
- lite olivolja
- salt, svartpeppar
- 4 portioner ostfyllda färska tortellini
- 1 förpackning krossade tomater
- 1 vitlöksklyfta
- 1 msk tomatpuré
- 1 tsk balsamvinäger
- basilika
Gör så här
1
Lägg lökarna i bunke med hett vatten 5 minuter, så skalas de lättare. Spara en till såsen. Skala resten och trä dem längst upp på varsitt träspett. Halvera grova skivor av squash och korv, fördela på spetten. Pensla lätt med olja, salta och peppra. Grilla eller stek i het panna 5 minuter på varje sida strax före servering.
2
Mät upp vatten till pastan, tillsätt 2 teskedar salt per liter vatten. Koka tortellinin efter paketets anvisning strax före servering.
3
Halvera och skala den sista löken, hacka den fint och låt svettas 5 minuter i en aning olja i kastrull. Tillsätt tomatkross, en pressad vitlöksklyfta och tomatpuré. Hetta upp och smaka av med salt, peppar och balsamico. Vänd i strimlade basilikablad vid servering.
Näringsvärde: Kcal 495, Fett 21 g, Kolhydrater 53 g, Fibrer 6 g