Du behöver
- 6 rödbetor
- 1 liter buljong
- 3 schalottenlökar
- 2 vitlöksklyftor
- 2 msk olivolja
- 3 dl risottoris, t ex aborio
- 1 dl vitt vin eller matlagningsvin
- salt
- 100 g valnötter
Gör så här
1
1 Skala rödbetorna. Koka fyra av dem i en kastrull.
2
3
2 Koka upp buljongen och låt kastrullen stå kvar på låg värme.
4
5
3 Finhacka löken och fräs i olja, tillsätt riset när löken börjar bli genomskinlig, fräs någon minut till. Häll på vinet och låt puttra ett par minuter under omrörning. Riv de två råa rödbetorna och rör i.
6
7
4 Häll i lite buljong i taget, rör om, låt koka in och häll på mer buljong. Det är viktigt att röra ofta, det är på det sättet risotton blir krämig. Var uppmärksam så att den inte bränner fast i botten.
8
9
5 Beroende på vilket ris du använder är risotton klar efter 20–40 minuter. Riset ska vara mjukt med en fast kärna. Hacka nötterna grovt och strö över risotton. Servera med de kokta rödbetorna som tillbehör.
Rödbetor innehåller mycket kostfiber och folat. Prova gärna den röda betans kusiner, polkabetan och gulbetan. Lite mildare i smaken, men tillagas på samma sätt som sin röda släkting.
556 KCAL PER PORTION
11 g protein, 25 g fett, 67 g kolhydrater