Du behöver
- 50 g jäst
- 5 dl Ljummet vatten 37 grader
- 1.5 msk solrosolja (solros)olja
- 300 g grahamsmjöl (5 dl)
- 3 tsk salt
- 2 dl solrosfrön eller pumpafrön
- 360 g vetemjöl (6 dl)
- 2 tsk flingsalt
Gör så här
1
Kolla först om din ugnsplåt får plats i kylskåpet! Annars kan bullarna nattjäsa på bara bakplåtspapperet.
2
Smula jästen i degbunke, rör den med hälften av vattnet tills jästen löst sig. Tillsätt resten av vattnet, oljan och grahamsmjöl, salt och 1 deciliter av fröna under omrörning med elvisp (eller större matberedare) med degkrokar. Blanda sedan i vetemjöl lite i sänder, men spar ett par deciliter till utbakning. Lägg handduk över bunken och låt jäsa minst 30 minuter.
3
Arbeta den stadig igen i bunken, och dela upp den i önskat antal degbitar. Trilla varje degbit till en bulle och lägg på papprad plåt. Täck löst med handduk, urvriden i kallvatten, och aluminiumfolie. Ställ i kyl över natt.
4
Nästa morgon Ta frallorna ur kylen. Värm ugnen till 250 grader. Pensla frallorna med vatten (strö eventuellt över flingsalt) och snitta dem om du vill. Grädda mitt i ugnen 10–12 minuter, passa färgen! Blir det mörkt för fort får du täcka med aluminiumfolie.
Tips! Ersätt grahamsmjölet med fint rågmjöl. Eller allt mjölet med rågsikt. Eller använd enbart siktat vete eller dinkel för ljusa frallor.