Carbonara med fräst grönkål

Du behöver 1 st gul lök 4 prt spagetti 200 g grönkål 4 msk olivolja 3 st äggulor 100 g Parmesan salt & peppar efter...

Tillagningstid: 30 minuter
4 Ingen enhet / tomt

Du behöver

  • 1 st gul lök
  • 4 prt spagetti
  • 200 g grönkål
  • 4 msk olivolja
  • 3 st äggulor
  • 100 g Parmesan
  • salt & peppar efter smak
  • 200 g rökt sidfläsk

Gör så här

1

Skär fläsket i mindre tärningar. Skala och finhacka löken. 

 

2

Fräs först fläsket knaprigt i en stekpanna. Tillsätt löken och fräs tills den blir mjuk utan att ta färg. 

 

3

Koka under tiden pastan enligt anvisningen på förpackningen. 

 

4

Repa loss bladen från grönkålens tjockare mittnerv. Strimla kålen i mindre bitar. Hetta upp hälften av oljan i en stekpanna och fräs kålen snabbt i någon minut. Krydda lätt med salt och peppar. 

 

5

Häll resten av oljan tillsammans med äggulorna i en skål och blanda med en visp. Riv ner några matskedar parmesanost och krydda rikligt med nymald svartpeppar.

 

 

 

 

 

 

6

Tillsätt pastan och några matskedar av kokvattnet. Blanda och tillsätt det stekta fläsket med löken och grönkålen och blanda. Servera pastan nylagad tillsammans med parmesanost och en god sallad med dressing. 


Kommentar:
Fräst hackad grönkål ger extra grönska åt den klassiska carbonaran.

Bli prenumerant

Icakuriren är din självklara vän i vardagen. Veckans måltider, stöket i hallen, och människors livserfarenheter ligger oss varmt om hjärtat.
Som prenumerant på Icakuriren läser du tidningen gratis i appen FLIPP. Du kan börja läsa tidningen i FLIPP direkt efter ditt köp.

Börja prenumerera på Icakuriren idag.

Scroll to Top