Du behöver

  • Rabarberkompott och -sirap
  • 650 g rabarber
  • 200 g socker
  • ½ vaniljstång
  • Kakbottnar
  • 250 g mjukt smör
  • 250 g socker
  • 2 tsk vaniljsocker
  • ¼ tsk salt
  • 4 äggulor
  • 250 g vetemjöl
  • 2 tsk bakpulver
  • 2 dl mjölk
  • Rabarbermaräng
  • 4 äggvitor
  • 1 krm salt
  • 125 g florsocker
  • Ca 1 dl rabarbersirap
  • Ev röd eller rosa karamellfärg
  • Ugn
  • 160° i varmluftsugn

Gör så här

1

Rabarberkompott: Rensa rabarbern och skär den i små bitar. Blanda 500 g rabarber, 125 g socker och vaniljfrön i en kastrull. Värm under lock tills rabarbern släpper saft. Ta av locket och koka kompotten på svag värme i ca 8 minuter. Låt svalna.

2

Rabarbersirap: Koka 150 g rabarber med 75 g socker, vaniljstång och ¼ liter vatten i 15 minuter. Sila av saften (blanda frukten från silen i kompotten) och koka saften till sirap i ca 20 minuter.

3

Kakbottnar: Vispa smör, socker, vaniljsocker och salt krämigt med en elvisp i 2–3 minuter. Vispa i äggulorna en åt gången. Sikta ihop mjöl och bakpulver och rör ner i smeten växelvis med mjölken. Bred ut smeten i 2 smorda och sockrade springformar (diameter 22–24 cm). Grädda kakorna i ca 25 minuter. Kontrollera med en trästicka att kakorna är genomgräddade.

4

Rabarbermaräng: Vispa äggvitorna styva med salt och vispa ner siktat florsocker lite åt gången tills det blir en blank maräng. Vispa i rabarbersirapen lite åt gången och tillsätt eventuellt en liten mängd färg. Fördela rabarbermaräng på de två kakorna och grädda dem ytterligare 12–15 minuter tills marängen är lätt gyllene. Låt svalna.

5

Lägg ihop de två kakorna med rabarberkompott emellan.