Till Ungern på vinresa i Tokaj

Ungerska Tokaj lockar med sitt söta vin och sin goda mat. Varva besöken på vingårdarna med ett dopp i de härliga thermalbaden.

Till Ungern på vinresa i Tokaj
När vinodlingarna målas i höstfärger och druvorna börjar skrumpa är det dags att skörda. Foto: Hélène Lundgren
Till Ungern på vinresa i Tokaj
Druvorna plockas för hand. Foto: Hélène Lundgren
Till Ungern på vinresa i Tokaj
Grottbadet utanför Miskolc. Foto: Hélène Lundgren

Solen skiner och höstdiset lägger sig som en slöja över vinrankorna. Landskapet är hisnande vackert genom bilrutan. Efter flygturen till Budapest är det allra smidigast att hyra bil för att ta sig mellan de olika olika vingårdarna.

Vår rutt går via studentstaden Eger och bad i grottor till resans höjdpunkt, Tokaj.

Den gamla stenborgen från 1200-talet tronar över Eger. På torget mitt i staden finns det små kaféer och restauranger där man kan slinka in för ett glas vin och en av Ungerns alla tusentals goda soppor. Många turister lockas till regionen nu i skördetid och det kan vara svårt att få plats på någon av de mysiga uteserveringarna.

Bilen är förstås en fördel men i Eger går det faktiskt att promenera till Raczhegy där runt tio vinkällare ligger på rad. Här finns Tibor Gal som vann pris i Ungern förra året.

– Vi kämpar fortfarande med öststatsstämpeln på våra viner. Man skulle kunna tro att det skulle vara intressant med ungerska viner som är lite speciella istället för franska viner som man kan köpa överallt, säger Balazc Biro som arbetar på Tibor Gal.

I närheten av Eger ligger byn Szilvásvárad som är en populär helgutflykt. Det finns ett litet smalspårigt tåg som snirklar sig upp i bergen, man kan vandra, hyra cykel, grilla och äta färsk nygrillad forell på de små restaurangerna i området. Forellen odlas i fiskdammar i närheten. Här ligger även stuteriet Lipicai Etterem som föder upp lippizanerhästar och har 240 hästar. Många kommer hit för att prova på att köra häst och vagn vilket man måste anmäla sig till några dagar i förväg.

Men vi styr vidare mot Tokaj. På vägen passerar vi på vackra slingriga bergsvägar med lövskog staden Miskolc och tar ett stopp i Tapolca. Här ligger en av Ungerns mest berömda grottbad Barlang Fürdö. De mineralrika och heta thermalbaden är Ungerns stolthet.

Barlang Fürdö är beläget i en grotta med en naturlig källa och en temperatur på 31 grader. Badet började användas redan på 1600-talet och är unikt i sitt slag.

Kliver in på badet och i dimman från det varma vattnet ser vi flera grottöppningar. Simmar in i ett av rummen där lamporna ändrar färg och soft musik hörs. Magiskt och kul är det för barn och vuxna i alla åldrar att simma under alla broar, vattenfall och strömmande vatten.

Drygt sex mil från Miskolc ligger Tokaj där det berömda ädelsöta tokajvinet odlas. Själva byn Tokaj är mycket liten stad med en huvudgata där kyrkan, lite affärer och några hotell samt restauranger ligger. Dimma på morgonen, soliga dagar, lite regn och närheten till floden gör att klimatet är perfekt för att vindruvorna ska utveckla ädelrötan som gör att vindruvorna skrynklar ihop sig till russin.

-Tokajvinet lär ha uppkommit när de lokala byborna var så upptagna med att slåss mot turkarna att de inte hade tid att skörda vinet. När de sen kom tillbaka upptäcktes de ädelsöta vinerna, berättar Hedvig Petróczki som är guide och kan mycket om vinerna i området.

Vindruvor plockas för hand i olika omgångar under hösten och vinet lagras i källare där det svarta nyttiga möglet som växer på väggarna samverkar med vinet.

– Tokajvinet var så eftertraktat att ryssarna var här i 25 år bara för att vara säkra på att de fick sitt vin till den ryska tsaren, berättar Hedvig Petróczki.

Mitt i byn ligger vinproducenten Árvay és Társa som gör ett av de berömda tokajvinerna. Deras viner är gudomligt goda. Sött men inte för sött på ett svårförklarat sätt och man minns smaken mycket länge.

Árvay Edes Elet – Dolce Vita är en blandning av fem olika söta viner som första gången blandades till för en nio liters bröllopspresent. Vinet blev så gott att man bestämde sig för att fortsätta producera vinet som även säljs på Systembolaget.

– För några år sen hade vi en vinproducent och hans fru från Napa Valley här. När frun provade Dolce Vita började hon att gråta. Hon hade aldrig provat något så gott i hela sitt liv, berättar Viktória Erdós som arbetar på Árvay és Társa.

FAKTA

Ta sig hit

Malev flyger Stockholm och Göteborg – Budapest från 1750 kronor retur. www.malev.hu

Norwegian flyger Stockholm – Budapest. www.norwegian.se

Wizzair flyger Skavsta, Göteborg och Malmö – Budapest. www.wizzair.com

Ta sig runt

Det bästa är att hyra bil på www.autoeurope.se, www.arguscarhire.com, www.avis.se, www.fox-autorent.com, www.regina-rentacar.hu eller www.holidayautos.se

Information om tågresor från Budapest finns på www.mav.hu/english/index.php och www.elvira.hu

Information om bussresor i Ungern finns på www.volanbusz.hu/en

Vingårdar att besöka

Thummerer några kilometer utanför Eger på Szomolyai t i Noszvaj har prisbelönt rött och vitt vin för vinprovning. Charmiga Eva Thummerer tar emot för vinprovning och familjen har just köpt ett 200 år gammalt sädesmagasin där man ska servera dagens rätt och sälja gårdens viner. www.thummerer.hu

Gál Tibor på Verösala u. 22 – 32 i Eger ligger på en gata full med vinkällare. Här finns prisbelönt rött och vitt vin för vinprovning. www.galtibor.com

Benkö Borház är en familjeägd liten vingård på Szerelmi Pincesor strax utanför Tokaj som ligger på en gata med flera vinkällare. Rara Terezia Benkö tar emot för vinprovning och deras vin säljs enbart här.

Árvay & Co på József Attila utca 2 i byn Tokaj har tokajviner av toppklass och János Árvay blev årets vinmakare år 2003

Varma bad

Barlang Fürdö strax utanför Miskolc är ett helt underbart varmt grottbad för alla åldrar. www.barlongfurdo.hu

Salt Hill Thermal Spa ligger några kilometer utanför Eger och har nyligen byggts om med 17 pooler och ett nytt hotell som öppnar till sommaren. www.egerszalokfurdo.hu

Boende…

… i Eger

Hotel Eger & Park på Szálloda u. 1 – 3 är ett stort hotell med en ny och en gammal anrik del samt swimmingpool. hotelegerpark@t-online.hu, www.hotelegerpark.hu

Hotel Senator Haz på Dobó Tér 11 är inhyst i ett gammalt hus från 1800 talet i närheten av borgen i Eger. senator@enternet.hu, www.hotels.hu/senatorhaz

Offi Ház Hotel på Dobó István tér 5 ligger i ett 300 år gammalt hus i centrum av Eger. offihaz@axetero.hu, www.offihaz.hu

…i Tokaj

Degenfeld Palota på Kossuth tér 1 har några rum och en fin restaurang i byn Tokaj samt ett större hotell vid vingården utanför staden. palotta@degenfeld.hu, www.degenfeldpalota.hu

Toldi Fogado på Hajd köz 2 ligger inne i byn Tokaj och har charmiga rum, trevlig personal och en egen swimmingpool.

Mysiga restauranger i Tokaj och Eger

Fehérszarvas Vadásztanya på Klapka Gy. u 8 i Eger är en underbar restaurang med fokus på viltkött och gott vin. Restaurangen har hjorthorn på väggarna och mycket trevlig personal som riktigt månar om sina gäster. www.feherszarvasettem.hu

Offi Ház Hotel på Dobó István tér 5 ligger i ett 300 år gammalt hus mitt i Eger och har god mat samt trevlig personal. hu, www.offihaz.hu

Lovas Etterem Szilvávárad nära järnvägsstationen i Szilvásvárad serverar färsk och mycket god nygrillad forell. www.lovasetterem.fw.hu

Kortyyolda på Szinva Terasz i Miskolc är en restaurang och bar i centrala Miskolc som har god mat och ett eget microbryggeri med mycket gott öl. www.kortyolda.hu

Degenfeld Palota på Kossuth tér 1 är inhyst i en gammal byggnad i byn Tokaj och har den ljuvligaste mat man kan tänka sig och viner i toppklass från den egna vingården. Deras kalla Tokaji vinsoppa är bland det godaste jag har ätit. www.degenfeldpalota.hu

Av Hélène Lundgren

Bli prenumerant

Icakuriren är din självklara vän i vardagen. Veckans måltider, stöket i hallen, och människors livserfarenheter ligger oss varmt om hjärtat.
Som prenumerant på Icakuriren läser du tidningen gratis i appen FLIPP. Du kan börja läsa tidningen i FLIPP direkt efter ditt köp.

Börja prenumerera på Icakuriren idag.

Scroll to Top