Liten nagellacksskola
- Förvara nagellack i rumstemperatur. En öppnad flaska håller ett par år om den förvaras rätt. Lack tjocknar med tiden och kan spädas med en droppe aceton.
- Skaka inte flaskan innan du ska måla. Då kan det bildas luftbubblor som blir kvar när du stryker på färgen. Om färgen skiktat sig rulla flaskan i handen och vänd den upp och ner några gånger.
- Om du har bråttom kan du stoppa fingrarna i kallt vatten efter du målat dem så torkar lacket snabbare.
- Vatten torkar ut naglarna och gör att nagellacket lättare släpper. Hindra det genom att smörja in med handkräm eller skyddande nagellacksolja varje dag. Diska med handskar.
- Släng inte uttjänta och intorkade lack i soporna. Nagellack räknas som miljöfarligt avfall och ska lämnas in till en miljöstation.
Så testade vi
- En panel på fem kvinnor i olika åldrar, varav två konsumentreportrar, har testat tio märken av nagellack under fem veckor. Två märken åt gången.
- Naglarna gjordes noga rena med remover. Var och en strök två lager av lack på vart annat finger på båda händerna.
- Vi bedömde hur lacket var att stryka på, hur penseln fungerade, hur lacket täckte och hur fort det torkade.
- Varje lack fick sitta på i en vecka, då vi använde händerna som vanligt. Efter en vecka utvärderade vi hur mycket av lacken som flagnat av.
- Lacken är inköpta under mars 2013 i Stockholmsområdet. Priset är det vi betalade i butik.
- Betygsskalan är 1 till 5, där 5 är bäst.

Hur länge ett lack sitter innan det börjar flagna varierar från person till person. Foto: Erik Hedman
Hur länge ett nagellack sitter utan att det börjar flagna beror inte bara på märke och manikyr, utan på person. Vissa får vita kanter på sina nymålade naglar redan efter någon dag, andra kan gå med lackade röda naglar i en hel vecka utan att få avflagnade toppar. Men vissa nagellack sitter bättre än andra.
Icakuriren har låtit en panel testa tio lack i vårens färger. Flaskorna innehåller mellan 5 och 13,5 milliliter. Det är också stor skillnad i pris mellan lacken, vilket gör att en milliliter lack kan kosta allt från 5 kronor upp till 20 kronor.
Essie är favorit
Panelens favorit är Essie. Men det är visserligen ett av de dyraste, men lacket sitter länge och bra. Det är inte den enda orsaken till att det får fem hjärtan i betyg. Nagellacket är också lätt att stryka på och det täcker bra och jämnt.
Panelen uppskattade också den breda penseln med bra grepp. Även Isadora och det lyxiga lacket från Chanel var lätta att stryka på och höll länge på panelens naglar.
Tre av lacken lovar att de ska “hålla extra länge” eller “upp till 7 dagar”. Det gör Isadora och Max Factor, medan panelen anser att Maybelline inte klarar en vecka utan att flagna. Flagnar fort, inom tre dagar, gör däremot Depend, Kicks och Opi.
Att måla naglar kräver precision. Därför är penselns utformning viktig. En nagellackspensel kan se mycket olika ut beroende på märke. Vissa är breda och tjocka, andra tunna och taniga, och så finns det de som ser ut som kvastar.
Även längden på penseln och korkens utformning har betydelse för hur lätt det är att måla. Vad som är en bra pensel är emellertid individuellt.
Olika behov
De flesta i panelen föredrar breda penslar som tar upp precis lagom mycket färg, så att man inte behöver stryka många tag över nageln för att färgen ska täcka. Men den av oss med smala naglar föredrar i stället smala penslar för att inte måla utanför kanterna och kladda.
Lacken torkar olika snabbt. Hur fort beror naturligtvis på hur tjockt lager man lägger på och om det är första eller andra gången man lackar. Inget av lacken utger sig för att vara snabbtorkande, men det är ändå skillnad. Depend, Kicks och Opi tillhör de som torkar snabbare, medan Maybelline tar längre tid på sig. De flesta nagellack behöver upp till 20 minuter att bli snustorra, även om det känns så redan efter några minuter.